ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ: Αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να συνεχίσει πέρα από τον 4ο γύρο του όπεν της Αυστραλίας καθώς ηττήθηκε πριν από λίγο από την Τζέσικα Πεγκούλα.

Η Αμερικανίδα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε 3-1 στο πρώτο σετ κάνοντας μπρέικ με το… καλημέρα. Η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 3-3, όμως η Πεγκούλα έκανε και πάλι μπρέικ και προηγήθηκε 5-3. Η 26χρονη βρήκε τα αποθέματα όμως και έκανε την ανατροπή για να περάσει μπροστά 6-5. Δεν είχε όμως συνέχεια. Ισοφαρίστηκε 6-6 και στο τάι μπρέικ δεν κατάφερε να πάει πόντο (7-0) και έχασε το πρώτο σετ σε 55 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο απλά για την Πεγκούλα που το κέρδισε 6-3 για να επικρατήσει τελικά 2-0 και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά.
Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Μάντισον Κις νίκησε εύκολα την Πάουλα Μπαδόσα 2-0 (6-3, 6-1) και η Μπάμποα Κρεϊτσίκοβα τη Βικτλόρια Αζαρένκα 2-0 (6-2, 6-2).