ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ: Σούπερ Τσιτσιπάς πέρασε στα προημιτελικά

Μπορεί να χρειάστηκε να κάνει ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει 2-1 στα σετ, ωστόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς στα κρίσιμα σημεία έδειξε την κλάση του και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του όπεν της Αυστραλίας.

O 23χρονος Έλληνας τενίστας χρειάστηκε τρεις ώρες και 23 λεπτά για να κερδίσει τον πολύ καλό Τέιλορ Φριτζ που έφτασε κοντά να αφήσει εκτός προημιτελικών τον Τσιτσιπά. Ο 24χρονος Αμερικανός (Νο22) πήρε το πρώτο σετ 6-4, ισοφάρισε ο Τσιτσιπάς και αυτός με 6-4 και έκανε το 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ από τον Έλληνα και πάλι με 6-4.
Κάπου εκεί π Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοση του για να κάνει μπρέικ στο τέταρτο σετ, όπου είχε και τέσσερις άσους με 15 γουίνερς και 81% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς για να ισοφαρίσει σε 2-2 κερδίζοντας το σετ 6-3.
Στο 5ο σετ, ο Τσιτσιπάς διατήρησε το σερβίς του και πάλι, έκανε μπρέικ στον αντίπαλο του και με 6-4 έκλεισε το σετ και τον αγώνα με 3-2.
Στα προημιτελικά ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον 20χρονο Ιταλό Γιανίκ Σινέρ (Νο10) ο οποίος νίκησε τον Άλεξ Ντε Μινόρ 3-0 (7-6, 6-3, 6-4).
Aυτή θα είναι η τέταρτη αναμέτρηση του Τσιτσιπά με τον Σινέρ με το μεταξύ τους σκορ να είναι 2-1 υπέρ του Έλληνα με τελευταία τους αναμέτρηση τον ημιτελικό της Βαρκελόνης το 2021 όπου ο Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 (6-3, 6-3). Να σημειωθεί ότι έχουν αναμετρηθεί μόνο σε χωμάτινη επιφάνεια.

Αποτελέσματα 4ου γύρου

Γκαέλ Μονφίς (Γαλλία, Νο20) – Μίομιρ Κετσμάνοβιτς (Σερβία, Νο77) 7-5, 7-6, 6-3
Ματέο Μπερετίνι (Ιταλία, Νο7) – Πάμπλο Καρένο Μπούστα (Ισπανία, Νο21) 7-5, 7-6, 6-4
——–
Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς, Νο14) – Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Γερμανία, Νο3) 6-3, 7-6, 6-3
Ράφα Ναδάλ (Ισπανία, Νο5) – Αντριάν Μαναρινό (Γαλλία, Νο69) 7-6, 6-2, 6-2
——–
Γιανίκ Σινέρ (Ιταλία, Νο10) – Άλεξ Ντε ΜΙνόρ (Αυστραλία, Νο42) 7-6, 6-3, 6-4
Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα, Νο4) – Τέιλορ Φριτζ (ΗΠΑ, Νο22) 406, 6-4, 4-6, 6-4, 6-3
——–
Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ (Καναδάς, Νο9) – Μάριν Τσίλιτς (Κροατία, Νο27) 2-6, 7-6, 6-2, 7-6
Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Ρωσία, Νο2) – Μαξίμ Κρέσι (ΗΠΑ, Νο70) 6-2, 7-6, 6-7, 7-6