ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ: Τσιτσιπάς – Μεντβέντεφ στον ημιτελικό

Ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον ημιτελικό του όπεν της Αυστραλίας, τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Ο Ρώσος που είναι το Νο1 του ταμπλό, μετά από μαραθώνια μάχη (4 ώρες και 42 λεπτά) κατάφερε να κερδίσει τον Φέλιξ Ογκέρ Αλιασίμ 3-2 (6-7, 3-6, 7-6, 7-5, 6-4) με ανατροπή, στον καλύτερο αγώνα που έχουμε δει μέχρι στιγμής στη Μελβούρνη. Ο Μεντβέντεφ ήταν πολύ ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα σώζοντας ακόμα και ματς πόιντ απέναντι στον πολύ καλό Ογκέρ Αλιασίμ.
Με τη νίκη του αυτή, ο Μεντβέντεφ πήρε την πρόκριση και θα έχουμε την επανάληψη του ημιτελικού του 2021 όταν και τότε ο Ρώσος είχε βρεθεί αντιμέτωπος με τον Τσιτσιπά. Αυτή θα είναι η 9η αναμέτρηση μεταξύ των δύο με τον Ρώσο να μετρά έξι νίκες και τον Τσιτσιπά δύο.
Ο Μεντβέντεφ κέρδισε τον περσινό ημιτελικό στο όπεν με 3-0 και ο Τσιτσιπάς απάντησε στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός κερδίζοντας τον επίσης με 3-0.