ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Οράν 2022: Αργυροί στο σκιτ Κατζουράκη και Μίτας

Η σκοποβολή με το σκιτ, πρόσθεσε άλλα δύο μετάλλια στην ελληνική συλλογή των 19ων μεσογειακών αγώνων που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

Το πρώτο μετάλλιο στη σκοποβολή ήρθε από το σκιτ των γυναικών με την Εμμανουέλα Κατζουράκη να κυνηγά μέχρι τελευταίας βολής το χρυσό μετάλλιο, όμως για μια βολή έμεινε δεύτερη πίσω από την Ιταλίδα Μαρτίνα Μπαρτολομέι, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε και αυτό σε Ιταλίδα, με την Ντιάνα Μπακόζι να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί.

Ο τελικός στο σκιτ των ανδρών κατά τα 3/4 ήταν ελληνοκυπριακή υπόθεση. Ο Κύπριος Στέφανος Νικολαΐδης ήταν ο νικητής αφήνοντας δεύτερο τον Μάκη Μίτα που για άλλη μια φορά ήταν εξαιρετικός. Εκτός μεταλλίων έμεινε ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης καθώς το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Αιγύπτιο Αζμί Αλμέιδα.

Στο αγώνισμα του μεικτού στο αεροβόλο πιστόλι από τα 10μ, Άννα και Διονύσης Κορακάκης ολοκλήρωσαν στην 5η θέση και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν αυτή τη φορά μετάλλιο.