Οράν 2022: Ατομικό ρεκόρ ο Μερετσόλιας

Την δεύτερη μέρα της κολύμβησης στους 19ους μεσογειακούς αγώνες στο Οράν της Αλγερίας, οι Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες κατάφεραν να προκριθούν σε 5 τελικούς.

Ο Κώστας Μερετσόλιας στα 50μ πρόσθιο έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 27.65 (είχε 27.91) και για λίγο δεν έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που είναι 27.60, αλλά θα μπορέσει να το κυνηγήσει στον τελικό. Ο Σάββας Θώμογλου που αγωνίστηκε στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος κολύμπησε το 50άρι σε 28.68 (28.31) και έμεινε εκτός τελικού. Στα 50μ πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη πέρασε στον τελικό με επίδοση 26.60 (έχει 25.65), την τρίτη καλύτερη των προκριματικών. Στο ίδιο αγώνισμα η Γεωργία Δαμασιώτη κατετάγη 12η με 27.55 (27.02).

H Xρυσούλα Μητσάκου σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ στο 200άρι ελεύθερο με 2:02.91 (είχε 2:03.52), όμως δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση για τον τελικό, ενώ η Ξανθή Μητσάκου τερμάτισε μακριά από το ρεκόρ της με 2:06.42 (2:02.27) και έμεινε και αυτή εκτός. Ο Ανδρέας Βαζαίος πέρασε στον τελικό των 200μ ελεύθερο με την τέταρτη καλύτερη επίδοση, 49.62, ενώ ο Στέργιος Μπίλας με το 50.23 κατέλαβε την 11η θέση. Στα 100μ πρόσθιο η Χαρά Αγγελάκη με το 1:10.04 εξασφάλισε την θέση της στον τελικό, όμως η Μαρίλεια Δρασίδου με επίδοση 1:11.29 έμεινε στην 10η θέση.

Το 4:29.58 του Δανιήλ Γιουρτζίδη στα 400μ μεικτής δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικό για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος φέτος έχει κολυμπήσει σε 4:20.00, και κατατάχθηκε 10ος. Στα 200μ ύπτιο η Ιωάννα Σαχά τερμάτισε στην 9η θέση με 2:16.82 (2:12.64) και για μια θέση έμεινε εκτός τελικού. Στον τελευταίο προκριματικό της ημέρας, ο Δημήτρης Μάρκος συμμετείχε στα 1.500μ ελεύθερο και με χρόνο 15:35.08 προκρίθηκε στον τελικό με την 7η επίδοση.