Οράν 2022: Χάλκινο μετάλλιο για τον Γκολομέεβ

Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πριν τέσσερα χρόνια στην Ταραγόνα αλλά κέρδισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική κολύμβηση σε αυτούς τους μεσογειακούς αγώνες.

Με επίδοση γρηγορότερη από τον πρωινό προκριματικό και συγκεκριμένα με 23.61 ο αθλητής του Άκη Οικονόμου τερμάτισε τρίτος στα 50μ πεταλούδα με το χρυσό μετάλλιο να πηγαίνει στον Πορτογάλο Ντιόγκο ντε Μάτος με 23.38 και το αργυρό στον Ιταλό Ματέο Ριβόλτα με 23.59. Ο Στέργιος Μπίλας ήταν 5ος με χρόνο 23.71, που αποτελεί νέο ατομικό του ρεκόρ, καθώς από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης είχε 23.72.

Στα 50μ ελεύθερο που ήταν ο πρώτος τελικός της ημέρας, η Σοφία Κλικοπούλου ήταν 8η με χρόνο 25.93. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια στον πρωινό προκριματικό είχε κολυμπήσει σε 25.77, κοντά στο ρεκόρ της (25.74), αλλά δεν κατάφερε να επαναλάβει αυτήν την επίδοση. Ο Σάββας Θώμογλου τερμάτισε στην 4η θέση του τελικού των 200μ πρόσθιο με 2:13.28 και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Μπερκάι Ογκρετίρ, το αργυρό ο Γάλλος Αντουάν Μαρκ και το χάλκινο ο Ισπανός Άλεξ Καστεγιόν.

Στα 200μ πεταλούδα η Γεωργία Δαμασιώτη έκανε μια καλή κούρσα, καταρρίπτοντας το ατομικό της ρεκόρ με 2:12.78 ενώ είχε 2:13.12 και κατέλαβε την 5η θέση. Η τριάδα του βάθρου διαμορφώθηκε με τις Λάνα Πουντάρ (Βοσνία), Α. Μάρτις Κούνια (Πορτογαλία) και Μέρβε Τούνκελ (Τουρκία).