ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Οράν 2022: Χάλκινο ο Νυφαντόπουλος

Ο Γιάννης Νυφαντόπουλος χάρισε στην ελληνική αποστολή του στίβου στο Οράν το πρώτο μετάλλιο των 19ων μεσογειακών αγώνων.

Ο Νυφαντόπουλος έτρεξε στον προκριματικό σε 10.34 (+0,4) για να περάσει με θέση στον τελικό. Ο Κώστας Ζήκος με 10.54 έμεινε εκτός. Στον τελικό ο Νυφαντόπουλος έτρεξε σε 10.28 (δεν έγινε γνωστός άνεμος) για να ολοκληρώσει στην 3η θέση πίσω από τους Τζακ Χάρβεϊ (Τουρκία) 10.15 και Ραμίλ Γκουλίεφ (Τουρκία) 10.16.

Στον τελικό της σφαιροβολίας, ο Οδυσσέας Μουζενίδης με 19.45μ ολοκλήρωσε στην 7η θέση με τον Τάσο Λατιφλάρι να ακολουθεί στην 8η με 19.36μ. Ο Αρμίν Σινάντσεβις (Σερβία) με 21.29μ ήταν ο νικητής και ο συμπατριώτης του Ασμίρ Κολάσινατς με 20.37μ ήταν δεύτερος. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Αιγύπτιος Μοχάμεντ Καλίφα με 20.35μ.

Η Δήμητρα Γναφάκη προκρίθηκε στον τελικό των 400μ εμποδίων τρέχοντας σε 57.53. Ήταν τέταρτη στην πρώτη προκριματική σειρά και πέρασε με επίδοση με την Ιταλίδα Ρεμπέκα Σαρτόρι να είναι η ταχύτερη των προκριματικών με 56.55.

Ο Γιώργος Σταμούλης δεν ολοκλήρωσε τον τελικό των 3.000μ στιπλ.