ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Οράν 2022: ΧΡΥΣΗ η Πρεβολαράκη για 3η φορά!

Η Μαρία Πρεβολαράκη συνεχίζει το φοβερό της σερί σε μεσογειακούς αγώνες και πριν από λίγο κέρδισε στον τελικό των 53 κιλών το χρυσό μετάλλιο, στους 19ους μεσογειακούς αγώνες που φιλοξενούνται στο Οράν.

Η Πρεβολαράκη κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πολύ καλή Τουρκάλα αθλήτρια Ζεϊνέπ Γετγκίλ που στα 21 της χρόνια έχει ήδη δυο χάλκινα σε παγκόσμια Κ23, ένα χρυσό, ένα αργυρό και δύο χάλκινα σε ευρωπαϊκά Κ23. Η εμπειρία αλλά και η ποιότητα της Πρεβολαράακη δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ανερχόμενη Γετγκίλ που ηττήθηκε 3-1 και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση.
H 30χρονη Πρεβολαράκη κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο για τρίτη φορά στην καριέρα της σε μεσογειακούς αγώνες. Το 2013 στο Μερσίν κέρδισε την κατηγορία των 55 κιλών και στην Ταραγόνα ήταν η νικήτρια στα 53.