Oράν 2022: Όριο και ασημένιο μετάλλιο για τον Μάρκο

Μετά το ατομικό ρεκόρ στα 400μ ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ και στα 1.500μ ελεύθερο και μαζί με το ασημένιο μετάλλιο πήρε και την πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

Ακόμα ένα αγώνισμα τσέκαρε ο Μάρκος για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης και πλέον το πρόγραμμά του είναι πλήρες, καθώς θα αγωνιστεί στα 200μ, 400μ, 800μ και 1.500μ ελεύθερο. Για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα ο Μάρκος κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια διότι λίγη ώρα νωρίτερα είχε τον τελικό στα 400μ που ήταν πρώτος με ατομικό ρεκόρ και στο 1.500άρι έκανε επίσης μια σπουδαία εμφάνιση σημειώνοντας μεγάλη επίδοση για τον ίδιο, καθώς από το 15:19.73 που είχε τερμάτισε σε 15:11.47. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Γιορίς Μπουκαούτ με 15:10.11 και πήρε την ρεβάνς από το 400άρι και το χάλκινο ο Τούρκος Μερτ Κιλαβούζ με 15:15.41.