Οράν 2022: Xρυσός ο Βαζαίος

Στον τελικό των 200μ μεικτής ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας ταυτόχρονα με έναν συναθλητή του και σημείωσε την καλύτερη επίδοσή του μέσα στην σεζόν.

Ο Βαζαίος, που απείχε από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, έχει μπει για τα καλά σε αγωνιστικούς ρυθμούς και το 1:58.83 τον οδήγησε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των μεσογειακών αγώνων του Οράν. Ο μόνος που κατάφερε να φτάσει τον Έλληνα πρωταθλητή και που κατέκτησε μαζί του το χρυσό μετάλλιο είναι ο Αλγερινός Τζαουάντ Σιούντ. Οι στροφές του Βαζαίου ήταν 25.82 στην πεταλούδα, 29.52 στο ύπτιο, 34.48 στο πρόσθιο και 29.01 στο ελεύθερο. Όταν υπάρχει ταυτόχρονη άφιξη δυο κολυμβητών στην πρώτη θέση δεν δίνεται αργυρό μετάλλιο και έτσι το χάλκινο θα πάρει ο Ιταλός Αντρέα Ματεάτζι με 2:00.24.