OΡΕΓΚΟΝ 2022: 9ος σε τρομερό τελικό ο Φραντζεσκάκης!

Σε έναν τρομερό σε εξέλιξη αλλά και περιπετειώδη τελικό σφυροβολίας ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ολοκλήρωσε στην 9η θέση με τους πρώτους πέντε αθλητές να είναι πάνω από τα 80 μέτρα!

O αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη έβαλε την ελληνική σφυροβολία και πάλι στον παγκόσμιο χάρτη με παρουσία σε τελικό μετά από 19 χρόνια. Πραγματοποίησε πολύ καλό και συνεπή αγώνα, έριξε έξι έγκυρες βολές κοντά στο ρεκόρ του οι περισσότερες και η παρακαταθήκη είναι μεγάλη.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής ξεκίνησε τον αγώνα του με βολή στα 77.04μ, συνέχισε με 74.34μ στην δεύτερη και στην τρίτη προέκυψε πρόβλημα. Ο Φραντζεσκάκης έριξε την βολή του και οι κριτές την άρχικά τη μέτρησαν στα 65.76μ, κάτι με τα οποία και κατόπιν της αντίδρασης του αθλητή γρήγορα συνειδητοποίησαν πως ήταν λάθος καθώς έχασαν το σημάδι. Οι διοργανωτές μελέτησαν το ζήτημα και με την εισήγηση του αρμόδιου κριτή αποφάσισαν να επιτρέψουν στον Φραντζεσκάκη να επαναλάβει την βολή, η οποία μετρήθηκε στα 76.85μ και τον κατέταξε στην 9η θέση.

Όμως από την στιγμή που η τρίτη καίρια βολή δεν μετρήθηκε (ήταν αρκετά καλή σύμφωνα με την αίσθηση του Φραντζεσκάκη), κρίθηκε από τον αρμόδιο κριτή πως θα ήταν πιο δίκαιο να δοθεί η ευκαιρία στον Έλληνα πρωταθλητή να ολοκληρώσει τον τελικό με έξι βολές ώστε να αποκατασταθεί η αδικία.

Έτσι παρά το γεγονός ότι με την ολοκλήρωση των τριών πρώτων προσπαθειών ο Φραντζεσκάκης κατατασόαν 9ος, συνέχισε κανονικά τον αγώνα με άλλες τρεις βολές. Στην τέταρτη του προσπάθεια ο Χανιώτης έριξε 74.69μ, στην πέμπτη 76.78μ και στην έκτη 76.62μ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε για 5η φορά ο Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ με 81.98μ (κορυφαία επίδοση στον κόσμο), το ασημένιο ο συμπατριώτης του και χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο Βόιτσεκ Νοβίτσκι με 81.03μ και το χάλκινο ο Νορβηγός Έιβιντ Ένριξεν με 80.87μ.