ΟΡΕΓΚΟΝ 2022: Εντυπωσιάζουν τα νούμερα του παγκόσμιου πρωταθλήματος

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον ολοκληρώθηκε και έχει ενδιαφέρον να δούμε τα νούμερα της διοργάνωσης που είναι άκρως εντυπωσιακά.

• 3 ήταν τα παγκόσμια ρεκόρ της διοργάνωσης. Το 50.68 της Σίντνι Μακλάφλιν (ΗΠΑ) στα 400μ εμπόδια, το 12.12 της Τόμπι Αμουσάν (Νιγηρία) στα 100μ εμπόδια και το 6.21μ του Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) στο επί κοντώ
  • 13 ρεκόρ αγώνων καταρρίφθηκαν
  • 30 επιδόσεις καταγράφηκαν ως οι κορυφαίες για το 2022
  • 1η φορά που τρεις αθλήτριες κατέβηκαν τα εννέα λεπτά στα 3.000μ στιπλ
  • 20 μετάλλια έφτασε η συλλογή της Άλισον Φίλιξ με το χρυσό στα 4Χ400μ (έτρεξε στον προκριματικό) και το χάλκινο στη μεικτή σκυταλοδρομία 4Χ400μ.
  • 1709 αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα
  • 179 χώρες συν ένας εκπρόσωπος της ομάδας των προσφύγων έδωσαν το παρών στο Όρεγκον
  • 150.000 ήταν οι πωλήσεις των εισιτηρίων των αγώνων
  • 29 χώρες κέρδισαν τουλάχιστον ένα χρυσό μετάλλιο που είναι τρεις περισσότερος από τις 26 που ήταν το ρεκόρ από το 2017
  • 81 χώρες κατέγραψαν τουλάχιστον μια παρουσία σε τελικό ξεπερνώντας το ρεκόρ των 76 χωρών από το 2019. Λιβερία, Νίγηρας, Πακιστάν, Σαμόα, Γουατεμάλα και Φιλιππίνες έγραψαν την πρώτη συμμετοχή
  • 1ο χρυσό μετάλλιο για Καζακστάν, Νιγηρία και Περού (2), ενώ Ινδία και Μπουρκίνα Φάσο δεν μπήκαν στη λίστα με το πρώτο χρυσό για… λίγο, κατακτώντας το πρώτο τους αργυρό μετάλλιο
  • 33 μετάλλια κέρδισαν οι ΗΠΑ που είναι τα περισσότερα για μία χώρα σε μια διοργάνωση, από τα οποία τα 13 είναι χρυσά
  • 3 τα αγωνίσματα που οι ΗΠΑ έκαναν το απόλυτο κερδίζοντας και τα τρία μετάλλια. Αυτά ήταν τα 100μ, τα 200μ και η σφαιροβολία, όλα στην κατηγορία των ανδρών
  • 2 χρυσά μετάλλια σε ατομικό αγώνισμα κέρδισε μόνο η Κίμπερλι Γκαρσία Λεόν (Περού), τερματίζοντας πρώτη σε 20χλμ και 35χλμ βάδην. Με αυτά τα μετάλλια βρίσκεται στην 7η θέση του σχετικού πίνακα ως… Περού
  • 13 παγκόσμιοι πρωταθλητές κατάφεραν να διατηρήσουν τον τίτλο τους, 25 προσπάθησαν ανεπιτυχώς να τον υπερασπιστούν, 9 δεν κατέβηκαν στο αγώνισμα συν τους 2 στο νέο αγώνισμα των 35χλμ βάδην