ΟΡΕΓΚΟΝ 2022: Η φωτογραφία της χρονιάς

Όσα ρεκόρ και αν θα γίνουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον, για πάντα θα μείνει στην ιστορία για το 29ο εμπόδιο στα 3.000μ στιπλ των ανδρών.

Στην τελική ευθεία της πρώτης στροφής του τελικού των 3.000μ στιπλ, εμφανίστηκε ξαφνικά μπροστά στους δρομείς ο εικονολήπτης που τραβούσε τα πλάνα τον τελικό του τριπλούν των γυναικών. Εκείνη τη στιγμή μάλιστα είχε επικεντρωθεί στη Γιουλιμάρ Ρόχας που έβγαινε από το σκάμμα. Δεν αντιλήφθηκε όμως ότι πίσω του ερχόταν 15 δρομείς των 3.000μ στιπλ. Ο μόνος που το αντιλήφθηκε έγκαιρα ήταν ο σκηνοθέτης που φρόντισε με… μαγικά να τον «εξαφανίσει» όμως οι δεκάδες φωτογράφοι μέσα στο στάδιο αντιλήφθηκαν τον εικονολήπτη και τράβηξαν δεκάδες λήψεις. Βέβαια στα χάιλαϊτς του αγώνα, η παγκόσμια ομοσπονδία ανέβασε ένα βίντεο στα social media με τον τίτλο «Epic last lap». Ο τελευταίος γύρος ήταν όντως ο καλύτερος από τους υπόλοιπους αδιάφορους που οι δρομείς έκαναν τζόγκινγκ, όμως ο επικος γύρος ήταν ο πρώτος που για πρώτη φορά στην ιστορία είχε ένα εμπόδιο παραπάνω…