ΟΡΕΓΚΟΝ 2022: Η περίληψη της 3ης μέρας

Η καλύτερη μέρα μέχρι στιγμής για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ήταν η τρίτη. Τρομεροί τελικοί με ανατροπές αλλά και γκρίνιες και τη συμμετοχή της Κατερίνας Στεφανίδη στον τελικό των γυναικών.

Κατερίνα Στεφανίδη

Η ανατροπή της Ναζότ

Για άλλη μια φορά η Σάντι Μόρις συναντήθηκε με τη… νοοτροπία της λούζερ σε έναν μεγάλο αγώνα μόνο που δεν υπήρχε το «φόβητρο» Αντζέλικα Σιντόροβα για να την αποσυντονίσει. Ο τελικός στο επί κοντώ των γυναικών πήγαινε μέχρι το 4.70μ ακριβώς όπως το είχε σχεδιάσει η Κατερίνα Στεφανίδη. Δεν της βγήκε όμως το 4.70μ με την πρώτη και αυτό την κράτησε στην 5η θέση. Νίνα Κένεντι και Τίνα Σούτεγ πηδούσαν ψηλά και αυτό δεν ήταν… προγραμματισμένο και εκεί κρίθηκε ο τελικός. Η Στεφανίδη δοκίμασε στο 4.85μ αλλά δεν το είχε. Αντιθέτως το… βρήκε η Ναζότ. Το πέρασε πρώτη και με την πρώτη και «τελείωσε» την Μόρις για να κερδίσει έναν τελικό που σε μερικές εβδομάδες δε θα θυμάται κανείς.

35 ετών και 5 χρυσών

Πέντε παγκόσμιοι τίτλοι στα 100μ. Ένα επίτευγμα που ούτε ο Γιουσέιν Μπολτ κατάφερε στην καριέρα του. Οι Αμερικανοί πανηγύριζαν για την Άλισον Φίλιξ που όντως είναι τεράστια αθλήτρια, τι να πει όμως κανείς για την Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις. Έτρεξε 10.67 στον τελικό, έσβησε το ρεκόρ αγώνων της «βρώμικης» Μάριον Τζόουνς που μουτζούρωσε το στίβο όσο καμία άλλη αθλήτρια και αποτελεί παγκόσμιο πρότυπο αθλήτριας – μητέρας. Και μέχρι το 2024 έχουμε μέλλον. Θα την απολαμβάνουμε τη «ρουκέτα τσέπης» μέχρι το Παρίσι.
Η κατάταξη:
1. Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις(Τζαμάικα) – 10.67 (+0,8)

Παγκόσμιος πρωταθλητής για 1 λεπτό

Ραντεβού με το κάρμα σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα δεν είχε μόνο ο Μίλτος Τεντόγλου. Και ο Τζο Κόβαξ στη σφαιροβολία εισέπραξε το ίδιο γραμμάτιο που είχε αφήσει το 2019 στην Ντόχα όταν κέρδισε τον Κράουζερ στον πόντο ρίχνοντας 22.91μ έναντι 22.90. Στον τελικό του Γιουτζίν ο Κόβαξ έριξε στην 5η βολή 22.89μ και για ένα λεπτό ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής. Αμέσως μετά έριξε ο Κράουζερ και η σφαίρα πήγε στο 22.94μ. Εκεί ο τελικός τελείωσε με τους Αμερικανούς να κάνουν ο 1-2-3 καθώς εκτός μεταλλίων έμειναν ο Τομ Γουόλς (22.08μ) και ο Ντάρλαν Ρομάνι (21.92μ), με τον Αμερικανό Τζος Αγουοτούντε να κάνει ατομικό ρεκόρ με 22.29μ και να παίρνει το χάλκινο μετάλλιο.

Σούπερ σταρ Τζόσουα

Είναι απόλαυση να παρακολουθεί τα 10.000μ των ανδρών με το δίδυμο της Ουγκάντα, Τζόσουα Τσέπτεγκεϊ και Τζέικομπ Κιπλίμο. Δύο εναντίον όλων για να κερδίσουν δυο από τα τρία μετάλλια. Ο Τσέπτεγκεϊ, που αν κατέβει για πρόεδρος την Ουγκάντα θα βγει με 90%, πήρε πάνω του τον τελικό καθώς δεν του άρεσε η στρατηγική της αργής κούρσας που προσπάθησαν να επιβάλουν Αιθίοπες και Κενυάτες. Βγήκε μπροστά στα 6.800μ και αποφάσισε αλλάξει το ρυθμό. Ανέλαβε να κουβαλήσει την κούρσα από και το έκανε μέχρι και 800 μέτρα πριν από τον τερματισμό. Στα 9.200μ ο χρυσός Ολυμπιονίκης Σέλεμον Μπαρέγκα προσπάθησε να κάνει την αλλαγή, αλλά ο Τσέπτεγκεϊ είναι μια κατηγορία μόνος του. Έτρεξε το τελευταίο 400αρι σε 53.40(!) και καθάρισε τον τελικό κερδίζοντας το χρυσό για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση γράφοντας 27:27.43. Πίσω του το νέο μεγάλο ταλέντο της Κένυας Στάνλεϊ Εμπούρου με 27:27.90 και τρίτος ο Τζέικομπ Κιπλίμο με 27:27.97.