ΟΡΕΓΚΟΝ 2022: Η περίληψη της 7ης μέρας

Τα 200αρια ανδρών και γυναικών ήταν το χάιλαϊτ της ημέρας με απίθανες επιδόσεις και στους δύο τελικούς και τον Μάικλ Τζόνσον να χάνει το εθνικό ρεκόρ!

Ντιριμπέ Γουελτέτζι

O πρώτος γύρος, ήταν της τακτικής

Χωρίς εκπλήξεις έκλεισαν τα ημιτελικά στα 800μ των γυναικών. Η Αιθιόπισσα Ντιριμπέ Γουελτέτζι έτρεξε ένα από τα ταχύτερα 800αρια της διοργάνωσης σε προκριματικό γύρο. Τερμάτισε σε 1:58.83, ενώ η Τζαμαϊκανή Αντέλ Τρέισι ήταν η μόνη που έκανε ατομικό ρεκόρ (1:59.20). Η Αθίνγκ Μο (ΗΠΑ) έτρεξε σε 2:01.30, η Κίλι Χόντγκινσον (Βρετανία) σε 2:00.58 και η Κενυάτισσα Μέρι Μοράα σε 2:00.42. Τα ημιτελικά έκλεισαν στο 2:01.63.

Άντερσον Πίτερς

Παρά κάτι 90αρης ο Πίτερς

Ο κάτοχος του τίτλου Άντερσον Πίτερς (Γρενάδα) ξεκαθάρισε πολύ νωρίς (με την πρώτη) ότι είναι σε τρομερή κατάσταση. Έριξε με την πρώτη 89.91μ και πέρασε στον τελικό με την καλύτερη επίδοση. Από κοντά ο Νεράζ Τσόπρα (Ινδία) με βολή στα 88.39μ. Συνολικά, όλοι όσοι πέρασαν τα 80 μέτρα θα αγωνιστούν στον τελικό.

Πέντε με όριο στο τριπλούν

Στα 17.05μ ήταν το όριο για την απευθείας πρόκριση στον τελικό στο αγώνισμα του τριπλούν και μόλις πέντε ήταν οι τριπλουνίστες που τσέκαραν την πρόκριση με όριο. Ο Πέδρο Πάμπλο Πιτσάρδο με 17.16μ (+1,5) με την πρώτη, πέρασε με την καλύτερη επίδοση στον τελικό που έκλεισε στο 16.68μ. Στην 18η θέση ολοκλήρωσε ο Κρίστιαν Τέιλορ που έμεινε το 16.48μ (+0,3).
1. Πέδρο Πάμπλο Πιτσάρδο (Πορτογαλιά) – 17.16μ (+1,5)
2. Χιουζ Φαμπρίς Ζανγκό (Μπουργκίνα Φάσο) – 17.15μ (-0,1)
3. Εμάνουελ Ιχεμέτζε (Ιταλία) – 17.13μ (+1,1)
4. Γιάμινγκ Ζου (Κίνα) – 17.08μ (+0,3)
5. Λάζαρο Μαρτίνεζ (Κούβα) – 17.06μ (+0,5)
6. Ζαν Μαρκ Ποντβιάν (Γαλλία) – 16.95μ (+0,2)
7. Αντρέ Νταλαβάλε (Ιταλία) – 16.86μ (+0,7)
8. Ντόναλντ Σκοτ (ΗΠΑ) – 16.84μ (-0,2)
9. Αλμίρ Ντος Σάντος (Βραζιλία) – 16.71μ (0,0)
10. Γουίλ Κλέι (ΗΠΑ) – 16.70μ (+1,1)
11. Τιάγκο Περέιρα (Πορτογαλία) – 16.69μ (+0,1)
12. Ελντχόσε Πολ (Ινδία) – 16.68μ (+0,3)

Η Αφρική παίρνει το 800αρι

Νέο παγκόσμιο πρωταθλητή θα αναδείξει το 800αρι των ανδρών καθώς ο Ντόνοβαν Μπράζιερ δεν κατάφερε να περάσει ούτε καν από τα προκριματικά με την Αφρική να έχει τον πρώτο λόγο. Τρεις Κενυάτες με τον χρυσό Ολυμπιονίκη μέσα, δύο Αλγερινοί και ο Μάρκο Άροπ από το Σουδάν που τρέχει για τον Καναδά, έδειξαν την καλύτερη εικόνα στα ημιτελικά με την οκτάδα του τελικού να κλείνει στο 1:45.58.

Τζάξον με 21.45!

Η Σέρικα Τζάξον με 21.45 (+0,6) έτρεξε τη 2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών (21.34 το παγκόσμιο ρεκόρ), έκανε φυσικά ρεκόρ Τζαμάικα (21.53 της Ελέιντ Τόμπσον Χέρα), κορυφαία επίδοση στον κόσμο για το 2022, ρεκόρ αγώνων (21.63 της Ντάφνι Σκίπερς) και έγινε η πρώτη αθλήτρια που έχει κερδίσει μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα σε 100 – 200 – 400μ!
H Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις πήρε το αργυρό μετάλλιο χάρη στο καταπληκτικό πρώτο 100αρι ολοκληρώνοντας σε 21.81 και τρίτη ήταν η Ντίνα Άσερ Σμιθ με 22.02.