Όριο για το ευρωπαϊκό του Βερολίνου ο Παπαμιχαήλ

Εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου στα 20χλμ. βάδην έκλεισε πριν από λίγο ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αγωνιζόμενος στο Ριο Μαγιόρ της Πορτογαλίας.

Όπως πέρσι, έτσι και φέτος ο Έλληνας πρωταθλητής επέλεξε να κάνει τον αγώνα που θα του έδινε το όριο στο Ριο Μαγιόρ και δικαιώθηκε. Ο Παπαμιχαήλ ήθελε μια επίδοση κάτω από το 1:23:40 που όρισε ο ΣΕΓΑΣ και σε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου όπως η σημερινός με αρκετούς καλούς βαδιστές, το όριο δε θα ήταν πρόβλημα για τον αθλητή του ΑΟ Μυκόνου. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:22:48 και πλέον θα ξεκινήσει προετοιμασία για το ευρωπαϊκό. Να σημειωθεί ότι τον αθλητή στην Πορτογαλία συνόδεψε ο Δημήτρης Πάππας, που φροντίζει να βρίσκεται πάντα στο πλευρό των αθλητών του συλλόγου του.
To 1:22:48 είναι η 8η καλύτερη επίδοση στην καριέρα του Παπαμιχαήλ ο οποίος πέρσι στον ίδιο αγώνα είχε κάνει 1:22:46.
Με την επίδοση αυτή ο Έλληνας βαδιστής κατέλαβε την 6η θέση. Νικητής του αώγνα ήταν ο Ισπανός Ντιέγκο Γκαρσία με 1:21:16 και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Αλβάρο Μαρτίν με 1:22:00 και το Μεξικανός Χοζέ Λεϊβέρ Οχέδα με 1:22:01.