Όριο για το παγκόσμιο Κ20 η Φραντζεσκάκη

Ακόμα μία πρόκριση για την ελληνική σφυροβολία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 που θα διεξαχθεί στη Λίμα του Περού και αυτή την φορά ήταν στις νεάνιδες χάρη στην Αδαμαντία Φραντζεσκάκη.

Μετά τις τρεις προκρίσεις στην σφυροβολία των εφήβων, έπιασε και η Φραντζεσκάκη το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στην κατηγορία των νεανίδων. Η 17χρονη αθλήτρια ήταν νικήτρια στο χειμερινό κύπελλο ρίψεων με βολή στα 58.22μ, ενώ το όριο πρόκρισης για την διοργάνωση του Αυγούστου είναι 57.50μ. Ίδια έχει ατομικό ρεκόρ 60.28μ. Την δεύτερη θέση στο Ηράκλειο κατέκτησε η Αφροδίτη Τζατζιμάκη με 56.31μ και την τρίτη η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 54.94μ.