Όταν είσαι ο εκφωνητής του αγώνα και ο γιος σου κερδίζει τον παγκόσμιο τίτλο (video)

Το ξημέρωμα της Τετάρτης βρήκε τους Βρετανούς (κυρίως τους Σκοτσέζους) να πανηγυρίζουν το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ χάρη στο γιο του εκφωνητή του παγκόσμιου πρωταθλήματος του Όρεγκον.

Μια από τις ομορφότερες ιστορίες του παγκόσμιου πρωταθλήματος είναι αυτή της οικογένειας Γουάιτμαν. Ο γιος Τζέικ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 1500μ με απίστευτη κούρσα αφήνοντας δεύτερο το μεγάλο φαβορί Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν και τους Κενυάτες Τσέριγιουοτ και Κίψανγκ που κυνηγούσαν επίσης τον παγκόσμιο τίτλο.
Όσοι ήταν εντός του σταδίου Χέιγουρντ είχαν την τύχη να βλέπουν τον τελικό και να ακούν τον πατέρα (και προπονητή) του Τζέικ Γουάιτμαν που ήταν ο εκφωνητής του αγώνα! Ο Τζεφ Γουάιτμαν είναι ο επίσημος εκφωνητής της παγκόσμιας ομοσπονδίας και αυτός που κάνει την εκφώνηση σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Η φωνή του είναι πολύ οικεία σε όσους έχουν παρακολουθήσει δια ζώσης τους αγώνες.
Σήμερα είχε την τύχη να εκφωνεί τον αγώνα που ο κέρδισε ο γιος του. «Κυρίες και κύριοι παγκόσμιος πρωταθλητής των 1500μ είναι ο Τζέικ Γουάιτμαν που είναι ο γιος μου και τον έχω προπονήσει» ήταν το κλείσιμο μιας επικής μετάδοσης του τελικού.
Μόλις τελείωσε, ο Τζεφ έτρεξε στη μεικτή ζώνη να αγκαλιάσει το γιο του στην πιο συγκινητική στιγμή του πρωταθλήματος!