ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: ΧΑΛΚΙΝΟ μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ η Ντουντουνάκη!

Η Άννα Ντουντουνάκη τα κατάφερε και για τρίτο διαδοχικό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας είναι και πάλι στο βάθρο, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 100μ πεταλούδα και κατεβαίνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της τα 56 δευτερόλεπτα.

Η κολυμβήτρια του Τάσου Καράμπελα είναι αθλήτρια αγώνων και δεν σταματά να το επιβεβαιώνει. Προκρίθηκε στον τελικό των 100μ πεταλούδα με την τρίτη καλύτερη επίδοση, σημειώνοντας 56.55 και στην μεγάλη κούρσα ήταν και πάλι τρίτη αλλά το χρονόμετρο κατέγραψε 55.98. Το προηγούμενο ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ της Κρητικιάς ήταν 56.26 από το 2021. Το χρυσό μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα κατέκτησε η Λουίζ Χάνσον και έτσι ο τίτλος παρέμεινε σε Σουηδικά χέρια μετά την περσινή νίκη της Σάρα Σέστρεμ. Η 27χρονη ακούμπησε πρώτη τον τοίχο του τερματισμού με 55.37, ενώ το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Γερμανίδα, Ανγκελίνα Κόλερ, με επίδοση 55.50. Για την Ντουντουνάκη αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό 25άρας πισίνας μετά το περσινό αργυρό στο 100άρι πεταλούδα και το χάλκινο στο 50άρι και το επίσης χάλκινο το 2019 στο 100άρι.