ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Η ελληνική κολύμβηση ανεβαίνει, επόμενο ραντεβού η Ντόχα!

Μπορεί το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας να μην ήταν κύριος στόχος για τα μέλη της ελληνικής αποστολής παρά μία διοργάνωση για να μπουν σε αγωνιστικό ρυθμό ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα, αλλά παρόλα αυτά δεν θα μπορούσαν να δείξουν καλύτερο πρόσωπο. Κατέκτησαν πέντε μετάλλια, βρέθηκαν στην 10η θέση της Ευρώπης και κατέρριψαν εννέα πανελλήνια ρεκόρ.

Έξι μέρες διήρκησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας του Οτοπένι στην Ρουμανία και ήταν έξι λαμπρές μέρες για την ελληνική κολύμβηση και τον ελληνικό αθλητισμό, αφού οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριές μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους. Η ελληνική παρουσία ξεκίνησε δυνατά την πρώτη μέρα της διοργάνωση με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στην σκυταλοδρομία 4Χ50μ ελεύθερο των ανδρών. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο Στέργιος Μπίλας, ο Απόστολος Χρήστου και ο Ανδρέας Βαζαίος χάρισαν το πρώτο μετάλλιο στην Ελλάδα σε σκυταλοδρομία σε ευρωπαϊκό 25άρας πισίνας στην ιστορία.
Η Άννα Ντουντουνάκη ήταν χωρίς καμία αντίρρηση η μεγάλη πρωταγωνίστρια. Έπειτα από δύο δύσκολες αγωνιστικά χρονιές, δηλαδή μετά το 2021, κατάφερε να βρει τον εαυτό της και να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης. Το πρώτο μετάλλιο για την Κρητικιά πρωταθλήτρια ήρθε στο 100άρι πεταλούδα, αλλά χθες Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, ήταν η μέρα που θα ανέβαινε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ύστερα από τρομερή μάχη στα τελευταία μέτρα της κούρσας είχε ταυτόχρονη άφιξη με την Τέσα Γκιλ (Ολλανδία) και μοιράστηκαν το χρυσό μετάλλιο. Χάρη σε αυτή τη νίκη η Ντουντουνάκη έγινε μόλις η δεύτερη πρωταθλήτρια Ευρώπης από την Ελλάδα μετά τον Ανδρέα Βαζαίο, που μετρά στο βιογραφικό του τρία χρυσά.
Στο Οτοπένι μπορεί ο Βαζαίος να μην υπερασπίστηκε τον τίτλο του στα 200μ μεικτής αλλά δεν θα έμενε μόνο στο χάλκινο της σκυταλοδρομίας. Στον τελικό των 100μ μεικτής κατέκτησε το δεύτερο χάλκινό του στην διοργάνωση και συνολικά το 10ο μετάλλιο της καριέρας του σε ευρωπαϊκά 25άρας πισίνας. Η διοργάνωση αυτή είχε σπουδαία σημασία και για τον Απόστολο Παπαστάμο. Ο δεύτερος Κρητικός της παρέας τελευταία φορά που ανέβηκε σε βάθρο διοργάνωσης ήταν το 2019 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων στην Βουδαπέστη όταν και κατέκτησε το χρυσό στο 400άρι της μεικτής και το χάλκινο στο 200άρι της μεικτής. Στο Οτοπένι ο 22χρονος κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της μεγάλης χρονιάς του 2024.
Βεβαίως είχαμε και φοβερές εμφανίσεις από Έλληνες που δεν μπόρεσαν να ανέβουν στο βάθρο. Ο Δημήτρης Μάρκος συνέχισε να είναι εντυπωσιακός μέχρι και την τελευταία διοργάνωση του 2023, καθώς κατέρριψε συνολικά τέσσερα πανελλήνια ρεκόρ στα τρία αγωνίσματα στα οποία κολύμπησε. Ο 18χρονος Απόστολος Σίσκος διέλυσε δύο φορές στα 200μ ύπτιο το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, ενώ ο Στέργιος Μπίλας βελτιωνόταν σε κάθε κούρσα που έπεφτε και η Μαρίλεια Δρασίδου για λίγο δεν έριξε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ πρόσθιο.
Πριν την έναρξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Οτοπένι η Ελλάδα μετρούσε συνολικά 18 μετάλλια στην συγκεκριμένη διοργάνωση. Από χθες αυτά πλέον αριθμούν σε 23 και αποτελούνται από τέσσερα χρυσά, πέντε αργυρά και 14 χάλκινα.