ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Μπήκε τελικό ο Σίσκος!

Ο 18χρονος Έλληνας κολυμβητής κατέρριψε και πάλι το πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων και με τον χρόνο του πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των 200μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι.

Ο Απόστολος Σίσκος ξεπέρασε τον εαυτό του για να μπει στον τελικό των 200μ ύπτιο και για πρώτη φορά στην καριέρα του κατέβηκε το 1:53. Συμμετείχε στην πρώτη ημιτελική σειρά και με 1:52.17 κατέλαβε την όγδοη θέση στην τελική κατάταξη. Το προηγούμενο ρεκόρ του από τα προκριματικά ήταν 1:53.03. Ως ταχύτερος μπήκε στον τελικό ο Λουκ Γκρίνμπανκ (Βρετανία) με 1:49.87 και ήταν ο μόνος κάτω από το 1:50, γεγονός που τον καθορίζει ένα από τα μεγάλα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο.