ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Έβδομη θέση για τον Σίσκο

Ο Απόστολος Σίσκος πάλεψε με θηρία του υπτίου στον τελικό των 200μ και τελικά κατάφερε να τερματίσει στην έβδομη θέση στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 25άρας πισίνας.

Ο 18χρονος κολυμβητής ολοκλήρωσε την παρουσία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Οτοπένι με μία καλή εμφάνιση στον τελικό των 200μ ύπτιο. Κολυμπώντας στην δύσκολη όγδοη διαδρομή, τερμάτισε σε 1:52.36 για να καταλάβει την έβδομη θέση στην Ευρώπη και πλησίασε αρκετά το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων με 1:52.17, το οποίο σημείωσε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου θα ανέβει ο Λορέντζο Μόρα (Ιταλία) με 1:48.43, δεύτερος ήταν ο Λουκ Γκρίνμπανκ (Βρετανία) με 1:48.53 και τρίτος ο Μεβέν Τομάκ (Γαλλία) με 1:48.55. Ο Γάλλος πάλεψε να κάνει το τρεμπλ στο ύπτιο αλλά μετά τα 175 μέτρα δεν άντεξε στην πίεση των αντιπάλων του και έχασε το προβάδισμα που είχε.