Ουγγαρία: Απίστευτη ανατροπή και προβάδισμα τίτλου για τη Βάσας του Αθανασόπουλου

Μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ουγγαρίας βρίσκεται η ομάδα του του Έλληνα τεχνικού που νίκησε με 3-2 (25-23, 25-19, 24-26, 20-25, 14-16) στην έδρα της Μπεκεσάμπα και προηγείται με 2-1 νίκες.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η σειρά των τελικών είναι ακατάλληλη για καρδιακούς καθώς και οι τρεις αγώνες έχουν κριθεί στο τάι μπρέικ, με τη Βάσας να φέρνει τούμπα το τρίτο ματς όταν βρέθηκε να χάνει με 2-0 και η Μπεκεσάμπα είχε ματς πόιντ στο τρίτο σετ…

Στο πρώτο σετ μετά το 9-10 οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά (13-10, 16-11) με τη Βάσας να πλησιάζει σε 21-20 και από 24-21, 24-23 αλλά να χάνει το σετ.

Στο β’ η Βάσας ξεκίνησε εντυπωσιακά (1-5) κι έφγτασε στο 7-13, αλλά εκεί κόλλησε (11-13), ενώ λίγο αργότερα το 16-16 έγινε 22-16 για να έρθει εύκολα το 2-0.

Ανάλογο το σκηνικό και στο τρίτο σετ με τη Βάσας να προηγείται 7-10, 12-16 και 13-18, αλλά το 18-21 έγινε 21-21 με την Μπεκσάμπα να φτάνει σε ματς πόιντ και την Κλισούρα να καρφώνει άουτ σε κόντρα μπάλα (24-24) για να ακολουθήσουν δύο πόντοι της Μπάνιστερ για το 2-1!

Η Βάσας συνέχισε να παλεύει με τον εαυτό της και στο δ’ σετ καθώς είχε σταθερά το προβάδισμα (4-7, 6-10 με τη Μπεκεσάμπα να ισοφαρίζει σε 14-14, αλλά στο 18-18 έκανε σερί 0-4 και έστειλε χωρίς άλλες ανατροπές το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί κορυφώθηκε το δράμα με την Μπεκεσάμπα να ξεφεύγει με 6-4, 8-5, όμως το 10-8 έγινε 10-11 και η Βάσας έφτασε σε διπλό ματς μπολ (12-14 επίθεσης Μπάνιστερ). Η γηπεδούχος ομάδα τα έσβησε και τα δύο, αλλά η Μπάνιστερ έκανε το 14-15 και με νέα κόντρα της Αμπντουλαζίμοβα διαμορφώθηκε το τελικό 14-16!

Επόμενος τελικός την Κυριακή 8 Μαΐου στην έδρα της Βάσας.