Ουγγαρία: Ισοφάρισε η Βάσας στους τελικούς

Απίθανη σειρά τελικών στην Ουγγαρία με την Μπεκεσάμπα και τη Βάσας να έχουν από μια εντός έδρας νίκη στο τάι μπρέικ, αλλά και στα δύο ματς έχουν γίνει τρομερές ανατροπές.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στον πρώτο τελικό η Βάσας του Γιάννη Αθανασόπουλου έχασε σπουδαία ευκαιρία για να κάνει μπρέικ (28-26, 25-22, 24-26, 22-25, 15-11). Έχασε το πρώτο σετ που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, βρέθηκε στο 2-0 και με 7-1 και 24-21 στο τρίτο, αλλά έφερε τούμπα το ματς και το έστιλε στο τάι μπρέικ όπου άντεξε μέχρι το 11-10…

Στον 2ο τελικό που έγινε στην έδρα της έγινε ένα ακόμη πιο τρελό ματς (27-25, 22-25, 26-28, 25-13, 15-8)!

Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 20-15, αλλά βρέθηκε να χάνει 24-25 για να το πάρει 27-25 με άσο της Μπόικο, ενώ στο 2ο το υπέρ της 11-3 και 17-10 έγινε 17-19 (σερβίς Ντρίπα) για το 1-1!

Η Μπεκεσάμπα στο τρίτο προηγήθηκε με 1-7 και έκανε το 14-16, 14-19, αλλά η Βάσας έφτασε σε σετ μπολ (24-23) για να χάσει το σετ 24-26 με δύο επιθέσεις της Κλεισούρα.

Στο δ’ σετ η ομάδα του Έλληνα κόουτς ξέσπασε στο 9-10 ξεφεύγοντας με 18-10 και στο τάι μπρέικ ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 5-0 (σερβίς Παπ) με την Μπεκεσάμπα να πλησιάζει στο -2 (6-4, 9-7) αλλά όχι παραπάνω…

Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες με το επόμενο ματς να γίνεται την Τετάρτη 4/5 στην έδρα της Μπεκεσάμπα.