Παγκόσμια γυμνασιάδα 2022: Ακόμη 4 μετάλλια για την Ελλάδα

Η τρίτη μέρα της παγκόσμιας γυμνασιάδας στην πόλη Καέν της Γαλλίας ολοκληρώθηκε με ακόμη τέσσερα μετάλλια για τα ελληνικά χρώματα. Ο Γιώργος Παπαναστασίου (σφυροβολία) και η Νικολέτα Αντωνιάδη (100μ εμπόδια) κατέκτησαν το αργυρό ενώ το χάλκινο κατέκτησαν ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης (ακοντισμός) και η Αμαλία Φλώρου Δημητριάδου.

Το πρώτο μετάλλιο της τρίτης ημέρας της παγκόσμιας γυμνασιάδας έφερε ο 16χρονος σφυροβόλος, Γιώργος Παπαναστασίου, ο οποίος κατέκτησε το αργυρό με καλύτερη τη δεύτερη βολή 76.23μ (έχει ατομικό ρεκόρ 77.52μ). Οι σειρά των προσπαθειών του ήταν 75.60 – 76.23 – Χ – 76.04. Ο Παπαναστασίου έχει πιάσει ήδη το όριο για το ευρωπαϊκό Κ18 στην Ιερουσαλήμ και είναι στο Νο2 του κόσμου. Νικητής ήταν ο Κύπριος Ιωσήφ Κεσίδης με 78.36μ.
Αργυρό μετάλλιο και για την Νικολέτα Αντωνιάδη στα 100μ εμπόδια των κορασίδων. Η 16χρονη Εβρίτισσα βελτίωσε και το ατομικό της ρεκόρ που είναι και το πανελλήνιο Κ18, είχε 13.67 από πέρσι και σήμερα έτρεξε σε 13.61 (+0.6) δείχνοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι εξίσου καλό στο ευρωπαϊκό της Ιερουσαλήμ όπου έχει ήδη προκριθεί.
Ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης, Νο2 φέτος στον κόσμο έχοντας την πρόκριση και για το ευρωπαϊκό, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 71.62μ στην πρώτη του προσπάθεια. Οι επόμενες ρίψεις που ακολούθησαν ήταν 71.34 – 67.66 – 67.98. Την τρίτη θέση στο επί κοντώ μοιράστηκε με τη Γαλλίδα Ζαντέ Ελ Χαουζί, η Αμαλία Φλώρου Δημητριάδου με 3.80μ ενώ είχε τρεις αποτυχημένες στα 3.90μ.

Η Λεμονιά Μαρία Κιούλου κατετάγη 7η στα 2000μ στιπλ με 7:00.08, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ (είχε 7:06.20). Την ίδια θέση κατέλαβε στους παίδες ο 18χρονος, Χρήστος Βαρέλης με 6:13.31. Στα 800μ καλό αγώνα έκανε ο Αλέξανδρος Σκούρτης, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος σε 1:51.80, κάνοντας ατομικό ρεκόρ (είχε 1:53.43). Η Αναστασία Μωραϊτη στο ίδιο αγώνισμα ήρθε 8η με 2:21.65. ο Απόστολος Γρηγορίου κατέλαβε την 6η θέση στο τριπλούν με 14.60μ (-0.3) στο πρώτο του άλμα και παράλληλα βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ (είχε 14.56μ) Ακολούθησαν άλματα στα 13.95 – 14.07 – 14.42

Στην σκυταλοδρομία (100Χ200Χ300Χ400) στις κορασίδες η ελληνική ομάδα με τις Αναστασία Καρβουνά, Άννα Μαρία Ίβιτς, Σοφία Σωτηρία Κωνσταντινίδου και Ευγενία Σχίζα κατέκτησε την πέμπτη θέση με 2:15.41.

H Αναστασία Καρελά προκρίθηκε στον αυριανό τελικό των 200μ με 25.41 (-0.5). Η άλτρια του τριπλούν, Ευαγγελία Γκανάρα ήταν 4η στο γκρουπ της με 11.81μ (-1.3) και 10η συνολικά παίρνοντας και εκείνη την πρόκριση στον τελικό. Ο άλτης του ύψους, Ανδρέας Μίτα με 2.09μ ήταν πρώτος στο Α΄γκρουπ και προκρίθηκε στον τελικό.