Παγκόσμια γυμνασιάδα 2022: Χρυσός ο Μαντζουράνης

Ο Άγγελος Μαντζουράνης ήταν ο μεγάλος νικητής στην δισκοβολία και το χρυσό μετάλλιο ήρθε με βολή στα 58.72μ και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα σε αυτή τη διοργάνωση.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου αν και έχει ως κύριο αγώνισμα την σφυροβολία, το να αγωνιστεί και στην δισκοβολία δεν ήταν ιδιαίτερη πρόκληση για τον ίδιο αν κρίνουμε από την πρόκρισή του στην γυμνασιάδα και την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Επόμενος αγώνας για τον 18χρονο ρίπτη θα είναι την Πέμπτη 19 Μαΐου στο βασικό του αγώνισμα. Εκτός από τον Μαντζουράνη, η σημερινή μέρα είχε και άλλες ελληνικές συμμετοχές στον στίβο με την Αφροδίτη Τζατζαμάκη να 7η στην σφυροβολία με βολή στα 59.45μ και τον Αλέξανδρο Γρηγοριάδη να προκρίνεται στον τελικό του ακοντισμού με μια μόνο βολή που μετρήθηκε στα 73.69μ. Οι σπρίντερ Χαρίτων Τάσσης και Σοφία Κωνσταντινίδου αγωνίστηκαν στα 100μ και κατέλαβαν και οι δυο την έβδομη θέση με επίδοση 11.00 και 12.45 αντίστοιχα.

Διπλή πρόκριση στο τελικό υπήρχε τόσο στα 800μ όσο και στα 400μ εμπόδια. Στον προκριματικό των 800μ κορασίδων η Αναστασία Μωραΐτη κατέλαβε την όγδοη θέση συνολικά με επίδοση 2.18.37 και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό, ενώ παράλληλα ο Αλέξανδρος Σκούρτης στο ίδιο αγώνισμα πέρασε στον τελικό με χρόνο 1.55.14. Στα 400μ εμπόδια η Αναστασία Καρβουνά με 1:03.68 και ο Νίκος Σαφιωτάκης με 55.40 εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του αγωνίσματός τους. Στις μεσαίες αποστάσεις, οι δρομείς Μαρία Ανθή Βυθούλκα και Ανδρέας Γεωργίου αγωνίστηκαν στα 3.000μ και κατατάχθηκαν στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα με χρόνο 10.25.71 και 8.37.52. Στο τελικό του μήκους των κορασίδων η Ευγενία Σχίζα ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 9η θέση με το μεγαλύτερο άλμα της να φτάνει τα 5.54μ.