Παγκόσμιο ανωμάλου: Με τρομερό φίνις και πάλι Τσεμπέτ! (αποτελέσματα)

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπάθερστ η Μπεατρίς Τσεμπέτ είναι για ακόμα μια χρονιά η κορυφαία στον ανώμαλο, αφού ήταν η αθλήτρια που πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Τρεις αθλήτριες της Κένυας έτρεχαν η μία δίπλα στην άλλη στην τελευταία στροφή του αγώνα των γυναικών στην διοργάνωση του Βελιγραδίου, αλλά στην τελική ευθεία για τον τερματισμό, η κάτοχος του τίτλου, Μπεατρίς Τσεμπέτ, έδειξε την κλάση της. Ξέφυγε από τις συναθλήτριές της και κέρδισε την κούρσα με χρόνο 31:05. Δεύτερη ήταν η Λίλιαν Ρένγκερουκ με 31:08 και τρίτη η Μάργκαρετ Κίπκεμποϊ με 31:09 και έτσι η Κένυα έκανε το 3/3 και συγκεκριμένα το 5/5, διότι οι πρώτες αθλήτριες εκτός τριάδας που ακολούθησαν ήταν επίσης Κενυάτισσες.
Αποτελέσματα γυναικών
1. Μπεατρίς Τσεμπέτ (Κένυα) – 31:05
2. Λίλιαν Ρενγκερούκ (Κένυα) – 31:08
3. Μάργκαρετ Κίπκεμποϊ (Κένυα) – 31:09
Στην κατηγορία Κ20 των γυναικών ήταν η Αιθιοπία η χώρα που έκανε το 3/3 στο βάθρο των νικητών. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μάρτα Αλεμάγιο με χρόνο 19:28, ακολούθησε η Ασαγιέτς Αγιτσιού με 19:32 και το χάλκινο πήγε στην Ρομπ Ντίντα με 19:38.
Αποτελέσματα νεανίδων (Κ20)
1. Μάρτα Αλεμάγιο (Αιθιοπία) – 19:28
2. Ασαγιές Αγιτσό (Αιθιοπία) – 19:32
3. Ρομπέ Ντιντά (Αιθιοπία) – 119:38
Στην μεικτή σκυταλοδρομία η Κένυα ήταν επίσης κυρίαρχη με τις υπόλοιπες χώρες να μην μπορούν να την συναγωνιστούν. Η τετράδα της τερμάτισε σε 22:15, αφήνοντας αρκετά πίσω της τους αθλητές από την Αιθιοπία που τελικά ολοκλήρωσαν δεύτεροι με 22:43. Την τριάδα συμπλήρωσε η Βρετανία με χρόνο 23:00.