ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο Ε/Ν, Κ23: Χρυσές Δαλιδού και Νατσιούλα!

Συνεχίζεται η συλλογή χρυσών μεταλλίων για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασία, εφήβων – νεανίδων που φιλοξενείται στο Βαρέζε της Ιταλίας.

Οι Σοφία Δαλιδού, Στέλλα Νατσιούλα κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:57.40 σε άλλη μια νίκη ελληνικού πληρώματος επί ιταλικού, αφήνοντας δεύτερες τις Αντζέλικα Ερπίνι, Φρανσέσκα Ρούμπεο με 7:02.60. Οι δύο Ελληνίδες ξεκίνησαν πρώτες τον τελικό και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα.
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Γερμανία με τις Πάουλα Λουτζ και Έλενα Μπρένκε που αν και ήταν δεύτερες σχεδόν σε όλη τη διαδρομή αλλά τελικά τερμάτισαν τρίτες με 7:04.95.