Παγκόσμιο Ε/Ν: Σαρώνουν οι ΗΠΑ (αποτελέσματα 2ης μέρας)

Ότι δεν έκαναν οι ΗΠΑ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα με την αποστολή των ανδρών και γυναικών κάνουν τώρα στο παγκόσμιο των εφήβων – νεανίδων, με την νέα γενιά να έχει ταλέντο και πολλές προοπτικές.

Τα τέσσερα χρυσά μετάλλια έφτασε σε αυτή την διοργάνωση σήμερα ο Μάξιμους Γουίλιαμσον (ΗΠΑ), ο οποίος ήταν νικητής στα 200μ μεικτής με νέο ρεκόρ αγώνων στα 1:57.29, ενώ κέρδισε με την ομάδα των ΗΠΑ την μεικτή σκυταλοδρομία 4Χ100μ μεικτή. Μετά τα τρία χρυσά μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε/Ν στο Βελιγράδι, η Λάνα Μπουντάρ (Βοσνία και Ερζεγοβίνη) αναδείχθηκε στη Νετάνια παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 200μ πεταλούδα με 2:07.20 που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων. Οι Ηνωμένες Πολιτείες κέρδισαν σήμερα 4 χρυσά μετάλλια για να φτάσουν στο σύνολο τα 7, αριθμός που τις φέρνει στην πρώτη θέση του πίνακα μεταλλίων, αφήνοντας δεύτερη την Αυστραλία με 2.