Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο γυναικών: Τελείωσε η Α’ φάση, μπάχαλο με τις βαθμολογίες

Published

on

Με τρεις αναμετρήσεις τελείωσε η Α’ φάση του παγκοσμίου γυναικών, αλλά τα απίθανα με την FIVB δεν έχουν τελειωμό.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Ενώ πριν την έναρξη του τουρνουά το σύστημα διεξαγωγής ανέφερε ότι οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται στην επόμενη φάση, μεταφέροντας τη συνολική τους βαθμολογία (νίκες-ήττες, βαθμούς, σετ, πόντους) η FIVB δημοσιοποίησε τη βαθμολογία των νέων ομίλων, λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τους αγώνες που έδωσαν οι ομάδες με αυτές που προκρίθηκαν.

Για του λόγου το αληθές δημοσιεύουμε τις βαθμολογίες που ανήρτησε η σερβική Ομοσπονδία (φωτό 1 και 2), αλλά και το έγκυρο ιταλικό σάιτ volleyball.it (φωτό 3), αλλά και το σύστημα διεξαγωγής όπως υπάρχει ακόμη και σήμερα στο σάιτ της FIVB (φωτό 4.)

Η αλλαγή στο φορμάτ της διοργάνωσης, ενόσω αυτή έχει ξεκινήσει προφανέστατα και δεν μπορούσε να περάσει έτσι, με τις αντιδράσεις να είναι αρκετά έντονες και την FIVB λίγες ώρες αργότερα να επαναφέρει τη συνολική βαθμολογία των ομάδων!

Τώρα όσον αφορά το γιατί έγινε αυτή η αλλαγή; Με την συνολική βαθμολογία η Βραζιλία ξεκινά από την 5η θέση στον όμιλο του Λοντζ, ενώ με την… εναλλακτική βαθμολογία θα ήταν στην 3η θέση.

Όλο αυτό το σκηνικό έρχεται να προστεθεί στην αλλαγή έδρα του τελικού (από το Άρνεμ στο Άπελντορν) χωρίς να υπάρχει κάποια ενημέρωση…

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με το (αστείο) σύστημα διεξαγωγής:
Στον 5ο όμιλο (Ρότερνταμ) θα βρίσκονται οι ομάδες από τον 1ο και τον 4ο όμιλο και στον 6ο όμιλο (Λοντζ) αυτές από τον 2ο και τον 3ο.
Κάθε ομάδα θα δώσει 4 αγώνες (με τις αντίστοιχες ομάδες από τον άλλον όμιλο) και εδώ αρχίζουν τα απίθανα…
Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, οι 4 πρώτες ομάδες των δύο ομίλων (5ος και 6ος) προκρίνονται στα προημιτελικά (Γ’ φάση), ωστόσο δεν θα παίξουν χιαστί, αλλά θα αγωνιστούν και πάλι μεταξύ τους!

Αναλυτικά τα ζευγαρώματα έχουν ως εξής:
Άπελντορν (Ολλανδία)
1ος 5ου ομίλου-4ος 5ου ομίλου
2ος 5ου ομίλου-3ος 5ου ομίλου

Γκλίβιτσε (Πολωνία)
1ος 6ου ομίλου-4ος 6ου ομίλου
2ος 6ου ομίλου-3ος 6ου ομίλου

Οι νικητές των δύο αγώνων θα συνθέσουν τα ζευγάρια των ημιτελικών (πάλι σε Άπελντορν και Γκλίβιτσε) για να μάθουμε το ζευγάρι των φιναλίστ με τον τελικό να πραγματοποιείται στις 15/10 στο Άπελντορν.

Κι όσοι απορήσετε με τις ώρες διεξαγωγής των αγώνων στον 6ο όμιλο στο Λοντζ, η μικρή διαφορά που υπάρχει από αγώνα σε αγώνα, έχει να κάνει με το ότι θα διεξάγονται σε δύο γήπεδα. Στο μεγάλο γήπεδο, Άτλας Αρένα, αλλά και στο μικρό γήπεδο που απέχει 100 μέτρα, το Ζιλίνσκι Σπορτ Αρένα, χωρητικότητας 3.000 θέσεων!!!

Το πρόγραμμα της Β’ φάσης
Ε’ όμιλος (Ρότερνταμ)
Τρίτη 4/10
15:15, Ιαπωνία-Βέλγιο
18:15, Ιταλία-Βραζιλία
21:15, Ολλανδία-Αργεντινή

Τετάρτη 5/10
15:15, Ιταλία-Ιαπωνία
18:15, Κίνα-Πουέρτο Ρίκο
21:15, Βέλγιο-Αργεντινή

Πέμπτη 6/10
17:00, Βραζιλία-Πουέρτο Ρίκο
21:00, Κίνα-Ολλανδία

Παρασκευή 7/10
15:15, Ιαπωνία-Πουέρτο Ρίκο
18:15, Ιταλία-Αργεντινή
21:15, Βραζιλία-Ολλανδία

Σάββατο 8/10
14:30, Ιταλία-Κίνα
18:00, Βραζιλία-Βέλγιο

Κυριακή 9/10
14:30, Κίνα-Βέλγιο
16:30, Ιαπωνία-Ολλανδία
19:30, Πουέρτο Ρίκο-Αργεντινή

Βαθμολογία
1.Ιταλία 5-0 νίκες, 15 πόντοι, 15-2 σετ
2.Κίνα, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-3 σετ
3.Βέλγιο, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-4 σετ
4.Ιαπωνία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 12-4 σετ
5.Βραζιλία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 13-5 σετ
6.Ολλανδία, 3 νίκες-2 ήττες, 9 πόντοι, 11-7 σετ
7.Πουέρτο Ρίκο, 0 νίκες-5 ήττες, 0 πόντοι, 6-7 σετ
8.Αργεντινή, 0 νίκες-3 ήττες, 0 πόντοι, 6-12 σετ

Στ’ όμιλος (Λοντζ)
Τρίτη 4/10

16:00, Ταϊλάνδη-Καναδάς
18:30, ΗΠΑ-Άγιος Δομήνικος
20:00, Τουρκία-Γερμανία
21:30, Σερβία-Πολωνία

Τετάρτη 5/10
16:00, Ταιλάνδη-Γερμανία
18:30, Τουρκία-Καναδάς
20:00, Σερβία-Άγιος Δομήνικος
21:30, ΗΠΑ-Πολωνία

Παρασκευή 7/10
16:00, Σερβια-Ταϊλάνδη
18:30, ΗΠΑ-Τουρκία
20:00, Άγιος Δομήνικος-Γερμανία
21:30, Πολωνία-Καναδάς

Σάββατο 8/10
16:00, ΗΠΑ-Ταϊλάνδη
18:30, Σερβία-Τουρκία
20:00, Άγιος Δομήνικος-Καναδάς
21:30, Πολωνία-Γερμανία

Βαθμολογία
1.Σερβία 5-0 νίκες, 14 πόντοι, 15-2 σετ
2.ΗΠΑ, 4 νίκες-1 ήττα, 12 πόντοι, 12-4 σετ
3.Τουρκία, 4 νίκες-1 ήττα, 11 πόντοι, 14-7 σετ
4.Ταϊλάνδη, 4 νίκες-1 ήττα, 10 πόντοι, 12-7 σετ
5.Άγιος Δομήνικος, 3 νίκες-2 ήττες, 11 πόντοι, 13-7 σετ
6.Πολωνία, 3 νίκες-2 ήττες, 10 πόντοι, 12-7 σετ
7.Καναδάς, 3 νίκες-2 ήττες, 8 πόντοι, 9-9 σετ
8.Γερμανία, 2 νίκες-3 ήττες, 7 πόντοι, 8-10 σετ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α’ φάσης και οι τελικές βαθμολογίες:
Α’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Ολλανδία-Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Σάββατο 24/9
Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)
Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Κυριακή 25/9
Βέλγιο-Κένυα 3-0 (25-15, 25-14, 25-11)
Ολλανδία-Καμερούν 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)

Δευτέρα 26/9
Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (28-26, 25-21, 26-24)

3η αγωνιστική
Τρίτη 27/9
Ιταλία-Βέλγιο 3-1 (21-25, 30-28, 29-27, 25-09)
Καμερούν-Κένυα 0-3 (20-25, 25-27, 19-25)

Τετάρτη 28/9
Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο 3-1 (23-25, 25-20, 25-16, 25-15)

4η αγωνιστική
Πέμπτη 29/9
Ιταλία-Κένυα 3-0 (25-15, 25-23, 25-17)
Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν 3-0 (25-23, 25-16, 25-11)

Παρασκευή 30/9
Ολλανδία-Βέλγιο 1-3 (16-25, 23-25, 26-24, 25-27)

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα 3-1 (25-15, 19-25, 25-18, 25-20)

Κυριακή 2/10
Βέλγιο-Καμερούν 3-0 (25-08), 25-19, 25-14)
Ολλανδία-Ιταλία 1-3 (13-25, 25-22, 16-25, 21-25)

Βαθμολογία
1.Ιταλία, 5 νίκες-0 ήττες, 15 βαθμοί, 15-2 σετ
2.Βέλγιο, 4 νίκες-1 ήττα, 12 βαθμοί, 13-4 σετ
3.Ολλανδία, 3 νίκες-2 ήττες, 9 βαθμοί, 11-7 σετ
4.Πουέρτο Ρίκο, 2 νίκες-3 ήττες, 6 βαθμοί, 7-10 σετ
5.Κένυα, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 4-12 σετ
6.Καμερούν, 0 νίκες-4 ήττες, 0 βαθμοί, 0-12 σετ

Β’ όμιλος (Άρνεμ-Γκντνάσκ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-25)

Σάββατο 24/9
Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19-26, 13-15)
Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)

2η αγωνιστική – Τρίτη 27/9
Τουρκία-Ν. Κορέα 3-0 (25-16, 25-13, 25-13)
Άγιος Δομήνικος-Κροατία 3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
Πολωνία-Ταϊλάνδη 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
Ταϊλάνδη-Κροατία 3-0 (25-18, 25-13, 25-21)
Τουρκία-Άγιος Δομήνικος 3-2 (21-25, 25-21, 25-18, 18-25, 15-13)
Πολωνία-Ν. Κορέα 3-0 (25-17, 25-18, 25-16)

4η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
Ν. Κορέα-Ταϊλάνδη 0-3 (13-25, 15-25, 14-25)
Τουρκία-Κροατία 3-0 (25-14, 25-12, 25-12)
Πολωνία-Άγιος Δομήνικος 1-3 (25-18, 22-25, 21-25, 21-25)

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
Άγιος Δομήνικος-Ταϊλάνδη 2-3 (29-31, 25-16, 25-21, 22-25, 11-15)
Ν. Κορέα-Κροατία 3-1 (25-21, 27-29, 27-25, 25-23)
Πολωνία-Τουρκία 2-3 (25-22, 23-25, 22-25, 25-18, 11-15)

Βαθμολογία
1.Τουρκία, 4 νίκες-1 ήττα, 11 βαθμοί, 14-7 σετ
2.Ταϊλάνδη, 4 νίκες-1 ήττα, 10 βαθμοί, 12-7 σετ
31.Άγιος Δομήνικος, 3 νίκες-2 ήττες, 11 βαθμοί, 13-7 σετ
2.Πολωνία, 3 νίκες-2ήττες, 10 βαθμοί, 12-7 σετ
5.Ν. Κορέα, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 3-13 σετ
6.Κροατία, 0 νίκες-5 ήττες, 0 βαθμοί, 2-15 σετ

Γ’ όμιλος (Άρνεμ-Λόντζ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
ΗΠΑ-Καζακστάν 3-0 (25016, 25-13, 25-22)

Κυριακή 25/9
Γερμανία-Βουλγαρία 3-1 (25-22, 21-25, 25-23, 25-21)
Σερβία-Καναδάς 3-0 (25-23, 25-16, 25-20)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 26/9
Γερμανία-Καζακστάν 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)
Σερβία-Βουλγαρία 3-2 (25-21, 22-25, 25-27, 25-21, 15-9)
ΗΠΑ-Καναδάς 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

3η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
Καναδάς-Καζακστάν 3-0 (25-14, 25-16, 25-11)
Σερβία-Γερμανία 3-0 (25-23, 25-22, 25-23)
ΗΠΑ-Βουλγαρία 3-1 (25-14, 23-25, 25-11, 25-15)

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
Σερβία-Καζακστάν 3-0 (25-13, 25-17, 25-10)
Βουλγαρία-Καναδάς 1-3 (21-25, 27-25, 20-25, 13-25)
ΗΠΑ-Γερμανία 3-0 (25-17, 25-13, 25-24)

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
Βουλγαρία-Καζακστάν 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Γερμανία-Καναδάς 2-3 (25-12, 26-24, 23-25, 18-25, 9-15)
ΗΠΑ-Σερβία 0-3 (20-25, 23-25, 13-25)

Βαθμολογία
1.Σερβία, 5 νίκες-0 ήττες, 14 βαθμοί, 15-2 σετ
2.ΗΠΑ, 4 νίκες-1 ήττα, 12 βαθμοί, 12-4 σετ
3.Καναδάς, 3 νίκες-2 ήττες, 8 βαθμοί, 9-9 σετ
3.Γερμανία, 2 νίκες-3 ήττες, 7 βαθμοί, 8-10 σετ
5.Βουλγαρία, 1 νίκη-4 ήττες, 4 βαθμoί, 8-12 σετ
6.Καζακστάν, 0 νίκες-5 ήττες, 0 βαθμοί, 0-15 σετ

Δ’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
Βραζιλία-Τσεχία 3-1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-18)

Κυριακή 25/9
Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
Ιαπωνία-Κολομβία 3-0 (25-20, 25-22, 25-17)

2η αγωνιστική
Δευτέρα 26/9
Ιαπωνία-Τσεχία 3-0 (25-15, 25-20, 25-12)
Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-19, 25-13, 25-21)

Τρίτη 27/9
Κίνα-Κολομβία 3-0 (25-16, 25-21, 25-16)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
Κίνα-Ιαπωνία 3-0 (28-26, 25-17, 29-27)
Βραζιλία-Κολομβία 3-0 (25-14, 25-12, 25-20)
Αργεντινή-Τσεχία 3-1 (25-20, 20-25, 25-22, 25-22)

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
Κίνα-Τσεχία 3-0 (25-19, 25-22, 27-25)
Βραζιλία-Ιαπωνία 1-3 (22-25, 19-25, 25-17, 20-25)
Κολομβία-Αργεντινή 2-3 (25-19, 17-25, 29-27, 20-25, 8-15)

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Βραζιλία-Κίνα 3-1 (23-25, 25-17, 25-22, 25-22)
Κολομβία-Τσεχία 1-3 (22-25, 14-25, 25-19, 18-25)

Κυριακή 2/10
Ιαπωνία-Αργεντινή 3-0 (25-17, 25-19, 25-17)

Βαθμολογία
1.Κίνα, 4 νίκες-1 ήττα, 12 βαθμοί, 13-3 σετ
2.Ιαπωνία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 βαθμοί, 12-4 σετ
3.Βραζιλία, 4 νίκες-1 ήττα, 12 βαθμοί, 13-5 σετ
4.Αργεντινή, 2 νίκες-3 ήττες, 5 βαθμοί, 6-12 σετ
5.Τσεχία, 1 νίκη-4 ήττες, 3 βαθμοί, 5-13 σετ
6.Κολομβία, 0 νίκες-5 ήττες, 1 βαθμός, 3-15 σετ


Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!