Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο γυναικών: Το πρώτο μπαμ από την Ταϊλάνδη!

Published

on

Αφού το βράδυ της Παρασκευής οι δύο οικοδέσποινες, Ολλανδία (3-0 την Κένυα), Πολωνία (3-1 την Κροατία) ξεκίνησαν με νίκες, η σημερινή ημέρα του παγκοσμίου γυναικών ξεκίνησε με μια πολύ μεγάλη έκπληξη.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Η Τουρκία του Τζιοβάνι Γκουϊντέτι, που είναι από τα φαβορί για ένα μετάλλιο, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ ηττήθηκε με 3-2 από την απίθανη Ταϊλάνδη.

Οι Τουρκάλες πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο β’ αν και ανέτρεψαν το 12-16 με τα σερβίς της Καρακούρτ (16-17) και έφτασαν σε σετ μπολ (26-27) τελικά οι Ασιάτισες με επίθεση της τρομερής Μοσκρί (33 πόντοι) πήρε το σετ με 31-29.

Στο γ’ η Τουρκία ξέφυγε 19-15, η Ταϊλάνδη με άσο μείωσε 23-22 για να κλείσει το σετ με 25-22, αλλά στο τρίτοι οι Ασιάτισες πήραν νωρίς το προβάδισμα (8-5, 12-6) για να πλησιάσει η ομάδα του Γκουϊντέρι σε 14-13 και να προσπεράσει 15-16. Η Ταϊλάνδη όμως απάντησε άμεσα μετατρέποντας το 17-17 σε 22-17 (τρομερά σερβίς η ακραία Γιαντχαβισούτ) για να έρθει το 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Τουρκία προηγήθηκε 4-6 κι έχασε διπλή κόντρα, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 7-8 που έγινε 10-8. Η Καρακούρτ κράτησε όρθια την Τουρκία ισοφαρίζοντας 11-11, με μπλοκ της Εντά έγινε το 12-12, αλλά στην επόμενη φάση ο Γκουϊντέτι έβαλε τη Μποζ για το μπλοκ, αφήνοντας την Καρακούρτ στο σερβίς κι από την κακή υποδοχή της Ταϊλάνδης δεν υπήρχε πασαδόρος με την Μποζ να κάνει λάθος και στην επόμενη φάση να δέχεται μπλοκ σε πλασέ με τα δύο χέρια για το 14-12. Η Τουρκία μείωσε και πάλι με μπλοκ της Εντά, όμως η Μπαλαντίν έχασε το σερβίς και η Ταϊλάνδη πήρε τη σπουδαία νίκη.

Στα άλλα ματς το Βέλγιο ζορίστηκε μόνο ένα σετ από το Πουέρτο Ρίκο επικρατώντας με 3-0. Στο β’ σετ το Πουέρτο Ρίκο είχε σταθερά το προβάδισμα κι έφτασε στο 20-22, αλλά εκεί έχασε κόντρα μπάλα για το +3 και οι Βελγίδες ισοφάρισαν (22-22) κι έκαναν το 23-24, 24-25 (μπλοκ Λέμενς, άσος Βαν Ντε Βίβερ) για να κλείσουν το σετ στο 25-27 με νέο μπλοκ της Λέμενς.

Με 3-0, αλλά πολύ πιο εύκολα νίκησε η Ιταλία το Καμερούν έχοντας 60% στην επίθεση, 10 άσους και 9 μπλοκ.

Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Ολλανδία-Κένυα 3-0 (25-11, 25-17, 25-11)

Σάββατο 24/9
Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-15, 27-25, 25-15)
Ιταλία-Καμερούν 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)

2η αγωνιστική
Κυριακή 25/9
14:00, Βέλγιο-Κένυα
17:00, Ολλανδία-Καμερούν

Δευτέρα 26/9
19:00, Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο

3η αγωνιστική
Τρίτη 27/9
19:00, Ιταλία-Βέλγιο
21:00, Καμερούν-Κένυα

Τετάρτη 28/9
21:00, Ολλανδία-Πουέρτο Ρίκο

4η αγωνιστική
Πέμπτη 29/9
19:00, Ιταλία-Κένυα
22:00, Πουέρτο Ρίκο-Καμερούν

Παρασκευή 30/9
21:00, Ολλανδία-Βέλγιο

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
Πουέρτο Ρίκο-Κένυα

Κυριακή 2/10
14:00, Βέλγιο-Καμερούν
17:00, Ολλανδία-Ιταλία

Β’ όμιλος (Άρνεμ-Γκντνάσκ)
1η αγωνιστική
Παρασκευή 23/9
Πολωνία-Κροατία 3-1 (25-19, 21-25, 25-23, 25-25)

Σάββατο 24/9
Τουρκία-Ταϊλάνδη 2-3 (25-17, 29-31, 25-22, 19-26, 13-15)
19:30, Άγιος Δομήνικος-Ν. Κορέα

2η αγωνιστική – Τρίτη 27/9
15:00, Τουρκία-Ν. Κορέα
18:30, Άγιος Δομήνικος-Κροατία
21:30, Πολωνία-Ταϊλάνδη

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:00, Ταϊλάνδη-Κροατία
18:30, Τουρκία-Άγιος Δομήνικος
21:30, Πολωνία-Ν. Κορέα

4η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
15:00, Ν. Κορέα-Ταϊλάνδη
18:30, Τουρκία-Κροατία
21:30, Πολωνία-Άγιος Δομήνικος

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
15:00, Άγιος Δομήνικος-Ταϊλάνδη
18:30, Ν. Κορέα-Κροατία
21:30, Πολωνία-Τουρκία

Γ’ όμιλος (Άρνεμ-Λόντζ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
20:30, ΗΠΑ-Καζακστάν

Κυριακή 25/9
20:00, Γερμανία-Βουλγαρία
21:00, Σερβία-Καναδάς

2η αγωνιστική – Δευτέρα 26/9
16:30, Γερμανία-Καζακστάν
17:00, Σερβία-Βουλγαρία
22:00, ΗΠΑ-Καναδάς

3η αγωνιστική – Πέμπτη 29/9
14:00, Καναδάς-Καζακστάν
17:00, Σερβία-Γερμανία
20:00, ΗΠΑ-Βουλγαρία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
14:00, Σερβία-Καζακστάν
17:00, Βουλγαρία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Γερμανία

5η αγωνιστική – Σάββατο 1/10
14:00, Βουλγαρία-Καζακστάν
17:00, Γερμανία-Καναδάς
20:00, ΗΠΑ-Σερβία

Δ’ όμιλος (Άρνεμ)
1η αγωνιστική
Σάββατο 24/9
21:30, Βραζιλία-Τσεχία

Κυριακή 25/9
15:00, Κίνα-Αργεντινή
15:15, Ιαπωνία-Κολομβία

2η αγωνιστική
Δευτέρα 26/9
15:15, Ιαπωνία-Τσεχία
19:30, Βραζιλία-Αργεντινή

Τρίτη 27/9
15:00, Κίνα-Κολομβία

3η αγωνιστική – Τετάρτη 28/9
15:15, Κίνα-Ιαπωνία
16:00, Βραζιλία-Κολομβία
19:00, Αργεντινή-Τσεχία

4η αγωνιστική – Παρασκευή 30/9
15:00, Κίνα-Τσεχία
15:15, Βραζιλία-Ιαπωνία
19:00, Κολομβία-Αργεντινή

5η αγωνιστική
Σάββατο 1/10
15:00, Βραζιλία-Κίνα
19:00, Κολομβία-Τσεχία

Κυριακή 2/10
15:15, Ιαπωνία-Αργεντινή

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!