Παγκόσμιο γυναικών, Βραζιλία-Ιταλία 3-1: Μοιραία η Εγκόνου, Σερβία-Βραζιλία ο τελικός

Ο δεύτερος ημιτελικός του παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών δεν είχε στο φινάλε το δράμα του πρώτου, αλλά είχε μοιραία φιγούρα την Πάολα Εγκόνου στη διαμόρφωση του τελικού 3-1(25-23, 22-25, 26-24, 25-19).

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Ιταλίδα διαγώνια μπορεί να είχε 30 πόντους, αλλά επί της ουσίας είχε 10 (16 λάθη στην επίθεση, 3 χαμένα σερβίς, ενώ στα κρίσιμα σημεία στο 1ο και στο 3ο σετ δεν τελείωσε τις μπάλες που έπρεπε…

Στο πρώτο σετ η Ιταλία ήταν μπροστά στο σκορ συνεχώς φτάνοντας στο 11-14, αλλά το 18-20 έγινε 21-20 με μπλοκ στην Εγκόνου και 24-22 με μπλοκ στην Ντανέζι, ωστόσο στο 24-23 η Εγκόνου δύο φορές δεν τελείωσε την κόντρα και τη δεύτερη καρφώνοντας άουτ έκλεισε το σετ.

Στο δεύτερο η Ιταλία απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στο 22-22 με σερί 3-0 ισοφάρισε σε 1-1 για να φτάσουμε στο τρίτο και καθοριστικό.

Εκεί η Βραζιλία ήταν σταθερά μπροστά (9-6, 15-12, 20-17) με την Ιταλία να ισοφαρίζει (20-20), να προσπερνά (22-23) και να έχει σετ μπολ με την Εγκόνου να χάνει ξανά διπλή κόντρα στο 23-24 που έγινε 26-24 για τη Βραζιλία!

Κι έτσι το δ’ σετ ήταν εντελώς διαφορετικό με τις Βραζιλιάνες να προηγούνται 7-11, να φτάνουν στο 11-20 και παρόλο που η Ιταλία πλησίασε σε 18-23 η Κάρολ με το 9ο της μπλοκ (7 είχε όλη η Ιταλία) έδωσε τέλος στον αγώνα.

Έτσι το Σάββατο (17:00) ΗΠΑ και Ιταλία θα διεκδικήσουν την 3η θέση, ενώ στις 21:00 Σερβία και Βραζιλία το χρυσό.