Παγκόσμιο Κ18: Στον τελικό η Ελλάδα!

Στον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος Κ18 που διεξάγεται στο Βελιγράδι προκρίθηκε η Εθνική ομάδα πόλο των κορασίδων που νίκησε πριν από λίγη στον ημιτελικό την Ουγγαρία 10-9.

Η Εθνική ομάδα με κορυφαία τη Φωτεινή Τριχά που σημείωσε πέντε τέρματα, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου με 6-4. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν και αυτό… ελληνικό με την ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννης να φτάνει σε νταπλ σκορ, 10-5. Στη τελευταία κρίσιμη περίοδο, άντεξε στην αντεπίθεση της Ουγγαρίας, που μείωσε σταδιακά στο γκολ (10-9, στα 3:18 από τη λήξη) και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Δεν άλλαξε όμως κάτι και στο τέλος και η Εθνική περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης Ιταλία – ΗΠΑ.
Oκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 4-1, 0-4
ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη):  Καραγιάννη, Σάντα 2, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη,  Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, Κουρέτα, Ανδρεάδη, Τριχά 5, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου.
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μάρτον Μπενκζούρ): Τόρμα, Όμπελι 1, Φέκετε, Χάιντου 1, Μακσάι 2, Τίμπα, Λεντβάι 2, Ν.Γκολοπέντζα, Ζέγκεντι 3, Κόκα, Ίρμες, Βάρο, Σ.Γκολοπέντζα.