Παγκόσμιο Κ20: Στην 6η θέση ολοκλήρωσε η Εθνική

Με την 6η θέση στην κατάταξη θα πάρει το ταξίδι της επιστροφής από την Κοΐμπρα της Πορτογαλίας η Εθνική ομάδα πόλο των νέων γυναικών καθώς ηττήθηκε από τις ΗΠΑ στον αγώνα κατάταξης του παγκοσμίου πρωταθλήματος Κ20.

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 14-13 από τις ΗΠΑ που κατέλαβαν την 5η θέση. Σε αντίθεση με το παιχνίδι με την Ιταλία που οδήγησε στον αποκλεισμό της Εθνικής από τη διεκδίκηση μεταλλίου, η ελληνική ομάδα σήμερα προσπάθησε στο 2ο οκτάλεπτο, προηγήθηκε ακόμη και με τέσσερα τέρματα διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με 6-3. Δέχθηκε όμως επτά τέρματα στη τρίτη περίοδο, σημείωσε τρία, η διαφορά εξανεμίσθηκε αλλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ 10-9.
Οι Αμερικανίδες με σερί 3-0, αύξησαν τη διαφορά (13-9), αλλά η Εθνική δεν τα παράτησε. Με την Φωτεινή Τριχά μείωσε 13-12 στα 00:57 αλλά η ομάδα των ΗΠΑ εκμεταλλεύτηκε την παραπάνω και σκόραρε στα 00:18 με τη Λάινμπακ για να σφραγίσει τη νίκη της. Η Διονυσία Κουρέτα σημείωσε το πέμπτο της τέρμα αλλά πλέον είχαν απομείνει μόλις επτά δευτερόλεπτα στη κλεψύδρα…
Οκτάλεπτα: 1-1, 5-2, 3-7, 4-4
ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραμπέτσου, Σάντα, Καϊάφα, Σιούτη 2, Μουστακαρία, Τσιμάρα, Τορνάρου 1, Κουρέτα 5, Χαλδαίου 1, Τριχά 4, Αγγελίδη, Κωσταντοπούλου, Καλαϊτζή.
ΗΠΑ: Στράικερ 5, Γκαζανίγκα 3, Φλιν 2, Μποναγκίντι 2, Λάινμπακ 2.