ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο κωπηλασίας: Στην 6η θέση το δίδυμο Αναστασιάδου-Κοντού

Σε μια πολύ δυνατή κούρσα η Ευαγγελία Αναστασιάδου και η Δήμητρα Ελένη Κοντού έλαβαν την 6η θέση στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών του παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ρατσίτσε της Τσεχίας.

Οι Βρετανίδες από την 4η διαδρομή έδειξαν από τα πρώτα μέτρα κιόλας του τελικού ότι είναι αποφασισμένες για το υψηλότερο σκαλί του βάθρου και χωρίς να απειληθούν από κανένα άλλο πλήρωμα τερμάτισαν πρώτες με 6:54.78. Ενώ στα πρώτα 500μ οι Ηνωμένες Πολιτείες ήταν 6ες προς έκπληξη όλων, στην συνέχεια κατάφεραν να ανέβουν 2ες και να κατακτήσουν το αργυρό μετάλλιο με 6:57.92, ενώ οι Γαλλίδες δεν άντεξαν την πίεση της ομάδας της Ιρλανδίας μετά τα 1.500μ και έτσι το χάλκινο μετάλλιο πήγε στις Ιρλανδέζες, οι οποίες τερμάτισαν σε 7:00.62 και το γαλλικό πλήρωμα κατέλαβε την 4η θέση. Τα ελληνικά κουπιά διατηρούσαν την 5η θέση μέχρι τα μισά της κούρσας όμως στην συνέχεια οι Ελβετίδες έκαναν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν τελικά αυτές 5ες την γραμμή του τερματισμού με χρόνο 7:04.96, με τις Αναστασιάδου και Κοντού να ολοκληρώνουν στην 6η θέση με 7:07.53.