ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο κύπελλο: 2 χάλκινα για τα ελληνικά κουπιά, 6ος ο Ντούσκος

Το παγκόσμιο κύπελλο της Λουκέρνης ολοκληρώθηκε για την ελληνική αποστολή και στους σημερινούς τελικούς προέκυψαν δύο 3ες θέσεις, ενώ ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο έμεινε εκτός μεταλλίων στο αγώνισμά του.

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή σε αυτό το παγκόσμιο κύπελλο ήρθε από το νέο πλήρωμα της δίκωπου γυναικών. Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου τερμάτισαν τρίτες στον τελικό με χρόνο 7:11.22, ενώ πρώτο ήταν το πλήρωμα της Αυστραλίας με 7:00.84 και δεύτερο της Ρουμανίας με 7:05.80.
Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε και το πλήρωμα του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών. Η Μιλένα Κοντού και η Ζωή Φίτσιου πέρασαν την γραμμή του τερματισμού σε 6:59.54 και νικήτρια ομάδα ήταν η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου Βρετανία με 6:54.57 και δεύτερη ολοκλήρωσε η Ρουμανία με 6:58.98.
Ο Στέφανος Ντόυσκος ήταν 3ος μέχρι τα πρώτα μισά της κούρσας στον τελικό του σκιφ, αλλά έπειτα οι αντίπαλοί του έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 7:07.92 τερμάτισε 6ος. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Όλιβερ Ζάιντλερ (Γερμανία) με 6:42.60.
Στο τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών, οι Πέτρος Γκαϊδατζής και Αντώνης Παπακωνσταντίνου τερμάτισαν στην 6η θέση με επίδοση 6:33.78 και τα μετάλλιο μοιράστηκαν στην Γαλλία με 6:17.88, την Ιρλανδία με 6:17.97 και την Ελβετία με 6:22.00.
Στον Β’ τελικό του διπλού σκιφ ανδρών, ο Θανάσης Παλαιοπάνος και ο Γιάννης Καλανδαρίδης ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους στην 5η θέση με 6:21.55.