ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Μόλβαλης-Τσιρίκος εκτός Ολυμπιακής πρόκρισης στη σταθερά

Δυστυχώς οι δύο Έλληνες καταδύτες δεν μπόρεσαν να πλασαριστούν μεταξύ των 18 που πήραν εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς από το παγκόσμιο κύπελλο του Τόκιο.

Ο Νίκος Μόλβαλης συγκέντρωσε 341.85 βαθμούς, πήρε την 32η θέση στο στο σύνολο και έμεινε 24ος στη σειρά πρόκρισης για το Τόκιο. Ο Θάνος Τσιρίκος με ατομικό ρεκόρ 332.35 πήρε την 35η θέση και ήταν 27ος στη σειρά για την Ολυμπιακή πρόκριση. Ο Μόλβαλης μετά και το 5ο άλμα ήταν στην 21η θέση της γενικής κατάταξης και εντός πρόκρισης, είχε όμως μία άτυχη στιγμή στο τελευταίο του άλμα που βαθμολογήθηκε με 28.80 και έμεινε αρκετά πίσω στην κατάταξη. Η 18άδα που πήρε τα διαθέσιμα εισιτήρια για το Τόκιο έκλεισε με τον Αρμένιο Βαρτάν Μπαγιαντουριάν που πήρε την 25η θέση. στο σύνολο με 370.30. Η πρόκριση στον ημιτελικό έκλεισε στα 392.00, πράγμα που δείχνει και το υψηλότατο επίπεδο του κυπέλλου, σε επίπεδα παγκοσμίου πρωταθλήματος. Εντυπωσιακός ήταν ο χάλκινος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, ο Βρετανός Τομ Ντέιλι, ο οποίος πήρε την 1η θέση με 508.30 βαθμούς και πέρα από το φαβορί για το χρυσό στο παγκόσμιο κύπελλο δείχνει ιδιαίτερα απειλητικός απέναντι στους Κινέζους και για τον Ολυμπιακό τίτλο. Στο Ρίο είχε κάνει Ολυμπιακό ρεκόρ στον προκριματικό αλλά στη συνέχεια απέτυχε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος και περιορίστηκε σε ένα χάλκινο μετάλλιο στη συχρονισμένη κατάδυση από σταθερά.

Η Ολυμπιακή επιστροφή των ελληνικών καταδύσεων μετά την απουσία στο Ρίο το 2016 θα κριθεί την Τετάρτη 5 Μαΐου στον προκριματικό των 3μ τραμπολίνο, στον οποίο θα αγωνιστούν ο Θάνος Τσιρίκος και ο Θεόφιλος Αυθίνος.