Παγκόσμιο κύπελλο: Για μια θέση εκτός βάθρου ο Χρήστου

Στον πρώτο τελικό της νέας σεζόν ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε στην 4η θέση στα 50μ ύπτιο του πρώτου μίτινγκ του παγκοσμίου κυπέλλου (25άρα πισίνα) που διεξάγεται αυτήν την στιγμή στο Βερολίνο.

Αγωνιζόμενος στην 6η διαδρομή του τελικού των 50μ ύπτιο, ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα είχε την τρίτη καλύτερη αντίδραση στην εκκίνηση και με επίδοση 23.45 τερμάτισε τον αγώνα του στην 4η θέση. Όπως στα προκριματικά έτσι και στον τελικό, ο Αμερικανός Ντίλαν Κάρτερ, που αγωνίζεται για το Τρινιντάντ και Τομπάγκο, ήταν ταχύτερος από όλους και πήρε τη νίκη με 23.15, στην δεύτερη θέση ακολούθησε ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν με 23.22 και στην τρίτη ο Χαβιέρ Ασεβέντο (Καναδάς) που ολοκλήρωσε σε 23.24.

Από τα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε το 1:51:36 της Σιόμπαν Χόγκι στα 200μ ελεύθερο, το 1:51.64 του Ματ Σέιτς στα 200μ μεικτή και το 25.86 του φορμαρισμένου Νικ Φινκ στα 50μ πρόσθιο.
Καλό 100αρι ελεύθερο από τον Κάιλ Τσάλμερς που κέρδισε με 45.88 και η Ρούτα Μεϊλουτίτε με 1:03.07 επικράτησε στα 100μ πρόσθιο.
Ο 30χρονος Τσαντ Λε Κλος συνεχίζει να προσθέτει νίκες. Σήμερα ήταν ο πιο γρήγορος στον τελικό των 200μ πεταλούδα με 1:49.62.