ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο κύπελλο Λουκέρνης: Στην 4η θέση η δίκωπος

Το ελληνικό πλήρωμα ήρθε αντιμέτωπο με μεγαθήρια και έκανε μια πολύ δυνατή αρχή, ακολουθώντας τον ρυθμό τους. Έπειτα όμως δεν άντεξαν και έτσι κατέλαβαν την τέταρτη θέση στο δεύτερο παγκόσμιο κύπελλο της χρονιάς.

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Ευαγγελία Αναστασιάδου ήταν στην τέταρτη θέση στα πρώτα 500 μέτρα της κούρσας, έχοντας πέρασμα 1:48.61 και στα μισά κατάφεραν να ανέβουν στην τρίτη με το χρονόμετρο να δείχνει 3:39.66. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα πληρώματα έκαναν την αντεπίθεσή τους και το ελληνικό δίδυμο βρέθηκε στην πέμπτη θέση, όμως κατάφερε τελικά να τερματίσει στην τέταρτη με επίδοση 7:20.50. Νικήτριες ήταν οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες, Ίμκε Κλέβερινγκ και Βέρονικ Μέεστερ (Ολλανδία), οι οποίες επικράτησαν με 7:07.37, ενώ ήταν πρώτες από την αρχή μέχρι το τέλος του τελικού της δικώπου. Στην δεύτερη θέση ακολούθησαν οι Αυστραλές, Τζέσικα Μόρισον και Άναμπελ Μάκινταϊερ, με χρόνο 7:11.10. Οι δυο τους το 2021 στους Ολυμπιακούς του Τόκιο είχαν κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στην τετράκωπο. Τρίτο ήταν το ιρλανδικό πλήρωμα με 7:16.41, το οποίο αποτελούνταν από τις Άφρικ Κο και Φιόνα Μούρταχ.