ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Παγκόσμιο κύπελλο Μπακού: Αργυρό για την Dream Team στο σκιτ!

Ελλάδα – ΗΠΑ 1-1. Οι Αμερικανοί ήταν αυτοί που κέρδισαν αυτή τη φορά στην κόντρα με την Ελλάδα και κατάκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό του σκιτ στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού.

Η ελληνική τριάδα του σκιτ με τους Νίκο Μαυρομμάτη, Χαράλαμπο Χαλκιαδάκη και Μάκη Μίτα, προσπάθησε να επαναλάβει το θρίαμβο του Λονάτο όπου είχε κερδίσει τις ΗΠΑ, όμως αυτή τη φορά οι Αμερικανοί ήταν αποφασισμένοι για τη ρεβάνς. Ακόμα όμως και αν έχασε η ελληνική ομάδα, κέρδισε μια θέση στην κατάταξη από το προηγούμενο παγκόσμιο κύπελλο που ήταν τρίτη. Η κατάκτηση του αργυρού μεταλλίου είναι πολύ μεγάλη επιτυχία, η μεγαλύτερη για την Ελλάδα στο ομαδικό του σκιτ.
Στον τελικό, οι Αμερικανοί με τον θρύλο του σκιτ Βίνσεντ Χάνκοκ κέρδισαν τους τρεις πρώτους γύρους και με 6-0 πήραν τη νίκη δίχως να χρειαστεί να γίνουν όλες οι βολές.
Ελπίζουμε, μετά από αυτήν την επιτυχία να μην υπάρχει πλέον οικονομικό θέμα για τη συμμετοχή σε αγώνες. Άλλωστε η ομοσπονδία της σκοποβολής ενισχύθηκε όπως όλες οι ομοσπονδίες στην Ελλάδα με ένα σημαντικό ποσό (192.00 ευρώ) που αφορά την ενίσχυση των Εθνικών ομάδων και μόνο.