ΑμεΑ

Παγκόσμιο κύπελλο μπότσια: Αργυρό μετάλλιο η Ντέντα, χάλκινο ο Πολυχρονίδης

Στο παγκόσμιο κύπελλο μπότσια που διεξάγεται στην Ποβοα της Πορτογαλίας η Άννα Ντέντα και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο και αύριο θα αγωνιστούν μαζί στο ομαδικό.

Στην κατηγορία BC3 γυναικών η Άννα Ντέντα κρέμασε το αργυρό μετάλλιο στο στήθος της με μόνο μια ήττα, η οποία ήρθε στον τελικό. Ηττήθηκε στην τελευταία μπαλιά της Γαλλίδας, Σόνια Εκέλ, με 4-3 μετά από έναν μεγάλο αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έδειξε για ακόμη μια φορά την εμπειρία του σε αγώνες που κρίνεται μετάλλιο. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης επικράτησε με 3-2 του Βραζιλιάνου, Ματέους Καρβάλιο, και ανέβηκε σε ακόμη ένα βάθρο.
Στην τελευταία μπαλιά της αντιπάλου της, έχασε το χάλκινο μετάλλιο η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στην κατηγορία BC4 γυναικών. Έφθασε αήττητη έως στα ημιτελικά και στον αγώνα για την πρόκρισή της στον τελικό, ηττήθηκε από την Ουγγαρέζα, Αλεξάνδρα Σάμπο, με 4-2. Στο σημερινό αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ηττήθηκε από την Ταϊλανδή, Νουατσάν Φονζίλα, με 3-2.
Στην BC1 των ανδρών, ο Παναγιώτης Σουλάνης κατέλαβε την 6η θέση στην κατηγορία του.