ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Παγκόσμιο παίδων – κορασίδων: Χάλκινο μετάλλιο και ο Καραΐτης

Με τον Χρήστο Καραΐτη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πυγμαχίας της κατηγορίας νέων – νεανίδων στη Λα Νούσια της Ισπανίας.

του Σούλη Μέζου

O 18χρονος Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε στον ημιτελικό της της κατηγορίας των 71κ, τον Λεβέντε Γκέμες με τους κριτές να δίνουν μια αμφιλεγόμενη νίκη στον Ούγγρο με 4-1 (27-30, 29-28, 30-27, 29-28, 29-28).
O Καραΐτης ήταν πολύ επιθετικός από την αρχή και προσπάθησε με πολλά χτυπήματα στο σώμα να κουράσει τον αντίπαλο του. Συνολικά στον αγώνα ήταν σαφώς πιο επιθετικός, όμως ο Ούγγρος είχε πιο αποτελεσματικά χτυπήματα.
Θυμίζουμε νωρίτερα, ο Στέλιος Ρούμπλιας ηττήθηκε στον ημιτελικό των +92κ από τον Βρετανό Ενρίκο Ιτάουμα και περιορίστηκε στην τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.