ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Στην κορυφή οι Κρασίλνικοφ, Στογιανόφσκι

Το δίδυμο από την Ρωσία άντεξε την πίεση των Γερμανών Θόλε, Βίκλερ και των 12.000 συμπατριωτών τους που τους στήριξαν στο Αμβούργο και κατέκτησαν το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Του Δημήτρη Τυχάλα

Κι αν το αντίστοιχο τουρνουά των γυναικών εξελίχθηκε σε ένα βατερλό των ευρωπαϊκών ομάδων) στο τουρνουά των ανδρών για πρώτη φορά στην ιστορία του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην άμμο το πόντιουμ είχε μόνο ομάδες από την γηραιά ήπειρο καθώς στην τρίτη θέση βρέθηκαν οι Νορβηγοί Μολ, Σέρουμ.

Ουσιαστικά ήταν το τουρνουά που έλαμψε η νέα γενιά του αθλήματος με τον Κρασίλνικοφ να είναι 28 (κι ο πιο μεγάλος απ’ αυτούς που ανέβηκαν στο βάθρο), αλλά ο Στογιανόφσκι είναι 22 (κι ο πιο μικρός που έχει πάρει το χρυσό).

Όσον αφορά τον τελικό οι Γερμανοί πήραν το πρώτο σετ στον πόντο (21-19), αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν σχετικά εύκολα (17-21) και στο τάι μπρέικ το 8-10 έγινε 8-12 φτάνοντας στο τελικό 11-15.

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 οι Νορβηγοί Μολ Σέρουμ νίκησαν επίσης με 2-1 (19-21, 21-15, 15-10) τους Αμερικανούς Μπόρν, Κραμπ.