Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Αρχίζει το πάρτι των νοκ άουτ

Published

on

Η πρώτη φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ των ανδρών ολοκληρώθηκε και ήδη μετράμε δύο σημαντικές απώλειες καθώς Βουλγαρία και Καναδάς υπέστησαν μεγάλο κάζο.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Οι Βούλγαροι όντας στον όμιλο του θανάτου με Πολωνία και ΗΠΑ έχασαν και τα δύο ματς με 3-0, αλλά γνώρισαν απίστευτη ήττα στο τάι μπρέικ από το Μεξικό κι αποχαιρέτισαν ως τελευταίοι στον όμιλο τους.

Ο Καναδάς του Μπρετ Γουόλς έχασε από την Ιταλία, νίκησε την Κίνα και στον τελικό με την Τουρκία έχασε με 3-0 με 25-23, 25-23, 25-17 κι αυτό το τελευταίο σετ το πλήρωσε ακριβά. Κι αυτό γιατί ισοβάθμισε με Γερμανία, Τυνησία (1 νίκη-2 ήττες, 3-6 σετ, 3 βαθμοί), αλλά οι Γερμανοί είχαν 0.962 συντελεστή πόντων, οι Τυνήσιοι 0.900 και οι Καναδοί 0.891… Αν είχαν χάσει το τελευταίο σετ με 25-19 θα είχαν περάσει αυτοί, αλλά οι Τυνήσιοι πήραν το εισιτήριο.

Όπως είχαμε γράψει και την παραμονή του τουρνουά η FIVB, προφανώς για να καλοπιάσει Πολωνούς και Σλοβένους που ανέλαβαν τη διοργάνωση μετά τον αποκλεισμό της Ρωσίας, εφηύρε ένα απίστευτο τρικ για να περάσει ένα σύστημα διεξαγωγής όπου ανεξαρτήτως των θέσεων που θα καταλάμβαναν οι δύο διοργανωτές, θα έπαιρναν τις θέσεις 1 (η Πολωνία) και 2 (η Σλοβενία) στην κοινή βαθμολογία των 6 ομίλων…

Η κανονική βαθμολογία μετά τους ομίλους
1.Ιταλία
2.Σερβία
3.Πολωνία
4.Βραζιλία
5.Γαλλία
6.Σλοβενία
7.Ολλανδία
8.ΗΠΑ
9.Τουρκία
10.Ουκρανία
11.Ιαπωνία
12.Ιράν
13.Αργεντινή
14.Κούβα
15.Γερμανία
16.Τυνησία

Και τα ζευγάρια όπως θα έπρεπε να είναι:
Ιταλία-Τυνησία
Σερβία-Γερμανία
Πολωνία-Κούβα
Βραζιλία-Αργεντινή
Γαλλία-Ιράν
Ολλανδία-Ιαπωνία
Σλοβενία-Ουκρανία
ΗΠΑ-Τουρκία

Η βαθμολογία μετά την τοποθέτηση των διοργανωτών στις 2 πρώτες θέσεις
1.Πολωνία ( διοργανώτρια)
2.Σλοβενία ( διοργανώτρια)
3.Ιταλία
4.Σερβία
5.Βραζιλία
6.Γαλλία
7.Ολλανδία
8.ΗΠΑ
9.Τουρκία
10.Ουκρανία
11.Ιαπωνία
12.Ιράν
13.Αργεντινή
14.Κούβα
15.Γερμανία
16.Τυνησία

Τα ζευγάρια που προέκυψαν στους 16

Σάββατο 3/9 (Λιουμπλιάνα)
18:30, Σλοβενία-Γερμανία
22:15, Ιταλία-Κούβα

Κυριακή 4/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, ΗΠΑ-Τουρκία
22:00, Πολωνία-Τυνησία

Δευτέρα 5 /9 (Λιουμπλιάνα)
18:30, Ολλανδία-Ουκρανία
22:00, Γαλλία-Ιαπωνία

Τρίτη 6/9 (Γκλίβιτσε)
18:30, Σερβία-Αργεντινή
22:00, Βραζιλία-Ιράν

Κι αυτό που προκύπτει είναι ότι πάμε για προημιτελικούς Πολωνία-ΗΠΑ (που έπαιξαν και στον όμιλο), Ιταλία-Γαλλία, Σερβία-Βραζιλία, Σλοβενία-Ολλανδία ή Ουκρανία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες πρόγραμμα της Α’ φάσης:
Α’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τυνησία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
Ουκρανία-Σερβία 0-3 (26-28, 21-25, 20-25)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Σερβία-Πουέρτο Ρίκο 3-0 (26-24, 25-21, 25-16)
Ουκρανία-Τυνησία 3-0 (25-21, 25-19, 25-15)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Σερβία-Τυνησία 3-0 ( 29-27, 25-15, 25-17)
Ουκρανία-Πουέρτο Ρίκο 3-1 ( 24-26, 25-19, 25-16, 25-19)

Βαθμολογία
1.Σερβία
2.Ουκρανία
3.Τυνησία
4.Πουέρτο Ρίκο

Β’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Βραζιλία-Κούβα 3-2 (31-33, 21-25, 25-16, 25-17, 18-16)
Ιαπωνία-Κατάρ 3-0 (25-20,2 5-18, 25-15)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Κούβα-Κατάρ 3-1 (25-21, 25-21, 22-25, 25-19)
Βραζιλία-Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-18, 25-16)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Βραζιλία-Κατάρ 3-0 (25-13, 25-23, 26-24)
Ιαπωνία-Κούβα 3-1 (25-18, 21-25, 25-15, 25-19)

Βαθμολογία
1.Βραζιλία
2. Ιαπωνία
3. Κούβα
4. Κατάρ

Γ’ όμιλος (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
ΗΠΑ-Μεξικό 3-0 (25-18, 25-20, 25-12)
Πολωνία-Βουλγαρία 3-0 (25-12, 25-20, 25-20)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
ΗΠΑ-Βουλγαρία 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)
Πολωνία-Μεξικό 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Μεξικό-Βουλγαρία 3-2 (20-25, 25-20, 25-23, 23-25, 18-16)
Πολωνία-ΗΠΑ 3-1 (23-25, 25-21, 25-19, 25-21)

Βαθμολογία
1.Πολωνία
2.ΗΠΑ
3.Μεξικό
4.Βουλγαρία

Δ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 26/8
Γαλλία-Γερμανία 3-0 (25-22, 28-26, 26-24)
Σλοβενία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-23, 25-21)

2η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Γερμανία-Καμερούν 3-0 (30-28, 25-14, 25-19)
Γαλλία-Σλοβενία 3-2 (25-21, 22-25, 23-25, 34-32, 15-7)

3η αγωνιστική – Τρίτη 30/8
Γαλλία-Καμερούν 3-0 (25-19, 25-19, 25-22)
Σλοβενία-Γερμανία 3-0 (25-16, 25-22, 25-17)

Βαθμολογία
1.Γαλλία
2.Σλοβενία
3.Γερμανία
4.Καμερούν

Ε’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Σάββατο 27/8
Τουρκία-Κίνα 3-0 (25-15, 25-19, 25-14)
Ιταλία-Καναδάς 3-0 (25-13, 25-18, 39-37)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Καναδάς-Κίνα 3-0 (25-23, 25-21, 25-23)
Ιταλία-Τουρκία 3-0 (25-18, 25-20, 25-22)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Καναδάς-Τουρκία 0-3 ( 23-25, 23-25, 17-25)
Ιταλία-Κίνα 3-0 ( 25-14, 25-10, 25-14)

Βαθμολογία
1.Ιταλία
2.Τουρκία
3.Καναδάς
4.Κίνα

Στ’ όμιλος (Λιουμπλιάνα)
1η αγωνιστική – Κυριακή 28/8
Ολλανδία-Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-16)
Αργεντινή-Ιράν 2-3 (25-22, 28-20, 18-25, 34-32, 19-21)

2η αγωνιστική – Δευτέρα 29/8
Αργεντινή-Ολλανδία 2-3 (30-28, 25-20, 21-25, 25-27, 9-15)
Ιράν-Αίγυπτος 3-1 (25-14, 25-19, 22-25, 26-24)

3η αγωνιστική – Τετάρτη 31/8
Αργεντινή-Αίγυπτος 3-2 ( 27-25, 26-28, 24-26, 25-17, 15-6)
Ιράν-Ολλανδία 1-3 ( 22-25, 25-21, 20-25, 18-25)

Βαθμολογία
1.Ολλανδία
2.Ιράν
3.Αργεντινή
4.Αίγυπτος

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!