Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Απίστευτη Ολλανδία, κέρδισε και τη Γαλλία

Η άνοιξη του Ολλανδικού βόλεϊ είναι γεγονός, καθώς μέσα σε 24 ώρες κέρδισε Βραζιλία και Γαλλία βάζοντας φωτιά στο Παγκόσμιο.

Κι αν με την Βραζιλία βρέθηκε πίσω με 0-1 σετ και το γύρισε, σήμερα η Ολλανδία έκανε ακόμη πιο απίστευτη ανατροπή καθώς έχασε ένα δικό της πρώτο σετ, βρέθηκε στο 0-2, αλλά δεν παράτησε το ματς και δικαιώθηκε!
Μ’ αυτή τη νίκη η Ολλανδία έδωσε τον τίτλο του φαβορί για την πρώτη θέση στον Καναδά (η μόνη αήττητη ομάδα του ομίλου), αλλά την καλοβλέπει και η ίδια καθώς ο Καναδάς έχει μπροστά του τις μάχες με Βραζιλία, Γαλλία που αν χάσουν κινδυνεύουν να αποχαιρετίσουν πρόωρα το τουρνουά.
Η Ολλανδία ξεκίνησε το ματς με τον Νιμίρ Αζίζ να πυροβολεί στο σερβίς και προηγήθηκε με 5-1 και 10-3 (!) με τον Τιλί να εξαντλεί σε εκείνο το σημείο τα τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να αρχίζει να ροκανίζει τη διαφορά (10-7) ισοφαρίζοντας 18-18. Η Ολλανδία ξέφυγε με 22-19 με δύο λάθη του Ενγκαπέ στην υποδοχή, κι έφτασε στο 23-21 δείχνοντας ότι έχει το σετ, όμως ο Τερ Χόρστ έχασε την κόντρα, ο Λε Γκοφ έπιασε στο μπλοκ τον Νιμίρ (23-23), για να ακολουθήσει κόντρα επίθεση του Ενγκαπέ και κακή υποδοχή για το φινάλε του σετ. Αυτό κόστισε στην Ολλανδία και το β’ σετ όπου οι «Οράνιε» έμοιαζαν να έχουν παρατήσει το παιχνίδι, ωστόσο κάτι τέτοιο αποδείχθηκε ότι δεν ίσχυε.
Η Ολλανδία προηγήθηκε με 16-10, 20-15 με την Γαλλία να κάνει και πάλι την ανατροπή πλησιάζοντας στο 22-21, όμως το πλασέ του Τερ Χόρστ και 2 μπλοκ του Πάρκινσον έφεραν το 2-1.
Η Γαλλία προηγήθηκε με 9-11 στο δ’ σετ όμως το ματς ήταν ντέρμπι και στο 22-22 ο Νιμίρ τελείωσε τις δύο επιθέσεις που πήρε, για να μειώσει ο Λινέλ στο 24-23 και οι Γάλλοι έβγαλαν την άμυνα στην επόμενη φάση, όμως έστειλαν τη μπάλα πάνω στο φιλέ κι ο Πάρκινσον έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το 8-8 που έγινε 10-8 με κόντρα του Νιμίρ (μετά από δικό του καλό σερβίς) και 13-10 με άουτ του Μπουαγιέ! Οι Γάλλοι μείωσαν σε 13-12 μετά από απίθανη φάση με κόντρα του Λινέλ και ακολούθησαν δύο εξίσου απίθανες φάσεις.
Ο Μπουαγιέ κάρφωσε με το διαιτητή να δίνει άουτ, αλλά το βίντεο έδειξε μπλοκ άουτ και οι Ολλανδοί που πανηγύριζαν επέστρεψαν στο γήπεδο με το σκορ στο 14-13!!!
Στην επόμενη φάση ο Πάρκινσον κάρφωσε, οι διαιτητές έδειξαν άουτ και οι Γάλλοι πανηγύριζαν, όμως ο Βερμιούλεν ζήτησε βίντεο ρέφερι με την κάμερα να δείχνει ότι η μπάλα βρήκε στο.. νύχι του αντίχειρα του Λε Γκοφ και η Ολλανδία πανηγύρισε τη νίκη.
Τα σετ: 23-25, 19-25, 25-21, 25-23, 15-13.
Ολλανδία (Βερμιούλεν): Αζίζ 31, Τερ Χορστ 10, Ντίφενμπαχ 5, Βαν Χάρλεμ, Γιόρνα 3, Κόελβαϊν 4, Σπάριντανς -λ / Κεέμνικ, Βαν Γκάρντερεν 12, Τερ Μαατ 2, Ραούβερντινκ, Σμιτ.
Γαλλία (Τιλί): Μπουαγιέ 21, Ενγκαπέ 17, Ροσάρ 15, Λε Γκοφ 9, Σινενιέζ 3, Τονιουτί 1, Γκρεμπενικόφ-λ / Πατρί 3, Λινέλ 7, Μπουλτό 3, Τιλί.