Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Σερβία στον τελικό!

Οι εκπληκτικές Τίγιανα Μπόσκοβιτς, Μπράνκισα Μιχαΐλοβιτς οδήγησαν τη Σερβία στη νίκη με 3-1 επί της Ολλανδίας και στον πρώτο τελικό της ιστορίας της σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Μπόσκοβιτς σταμάτησε στους 29 πόντους, η Μιχαΐλοβιτς είχε 23 κι αν η ομάδα του Τέρζιτς δεν πάθαινε μπλάκ άουτ στο φινάλε του δεύτερου σετ θα είχε πάρει τη νίκη ακόμη πιο εύκολα.
Η Σερβία στο πρώτο είχε σταθερά ένα προβάδισμα 2-4 πόντων και στο 24-22 η Ολλανδία είχε κόντρα επίθεση για να μειώσει με την Σλότις, αλλά η Μπόσκοβιτς με μπλοκ έκανε το 25-22.
Στο β’ σετ το 16-15 έγινε 19-15, όμως στο 20-16 η Σερβία άρχισε τα λάθη και το σκορ έγινε 20-20 και η Ολλανδία να τρέξει συνολικά ένα εντυπωσιακό σερί 1-8 για το 21-24! Η Μπόσκοβιτς μείωσε σε 23-24, η Μπέλιεν κάρφωσε άουτ (24-24), αλλά τελικά η Ολλανδία πήρε το σετ μετατρέποντας το 26-25 σε 26-28 με λάθος της Μπόσκοβιτς (επίθεση στο φιλέ).
Στο τρίτο σετ και πάλι είχαμε ντέρμπι μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (15-16) με την Σερβία να ξεφεύγει 20-17 και 23-18 κάνοντας το 2-1.
Το τέταρτο σετ θύμισε σε μεγάλο βαθμό το δεύτερο, αλλά είχε διαφορετικό φινάλε. Το 8-3 της Σερβίας έγινε 8-8 και 11-12, αλλά η Μιχαΐλοβιτς έφερε νέα ανατροπή για το 15-12 για να ισοφαρίσει σε 19-19 η Μπέλιεν με μπλοκ στην Μιχαΐλοβιτς. Η Σερβία έφτασε ξανά στο +2 (23-21) για να έχουμε το 23-23 με νέο μπλοκ από την Κούλχας στην Μπόσκοβιτς και να ακολουθήσει η τελευταία πινελιά της Μιχαΐλοβιτς… Με φοβερό πλασέ έκανε το 24-23 και στην επόμενη φάση μετά την άμυνα της Μπόσκοβιτς τελείωσε την κόντρα και έστειλε την ομάδα της στον τελικό!
Τα σετ: 25-22, 26-28, 25-19, 25-23
Σερβία (Τέρζιτς) Μπούσα 5, Μιχαΐλοβιτς 23, Ογκνιένοβιτς 5, Βελίκοβιτς 7, Ράσιτς 12, Μπόσκοβιτς 29, Πόποβιτς-λ / Μαλέσεβιτς
Ολλανδία (Μόρισον) Μπέλιεν 5, Μπάλκενστάιν 8, Λόχουις 3, Σλότις 23, Μπούις 15, Ντίκεμα 2, Κριπ-λ / Πλακ, Μπόγκαερτς, Γιάσπερ 1, Κούλαχς 7.