Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Βραζιλία πήρε το ντέρμπι, μοιραίος ο Ενγκαπέ

Φοβερό ματς στο Ρούσε, με μεγάλες ανατροπές και την Βραζιλία να παίρνει τη νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με την πρωτιά στο Β’ όμιλο.

Η σελεσάο παρά τα προβλήματα της, ήταν αυτή που μπήκε στο παιχνίδι με ορμή και πήρε με πανομοιότυπο τρόπο τα δύο πρώτα σετ, αλλά ο Τιλί άλλαξε πασαδόρο, διαγώνιο κι ακραίο (Μπριζάρ, Πατρί και Ροσάρ αντί Τονιουτί, Μπουαγιέ και Τιλί αντίστοιχα), η Γαλλία άλλαξε ταχύτητα και παρόλο που πήγε να βγάλει τα μάτια της στο δ’ σετ (το 20-24 έγινε 23-24) έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ…
Στο 5ο σετ η μια ανατροπή διαδέχθηκε την άλλη καθώς το 6-4, έγινε 6-8 με την Γαλλία να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 11-12. Η Βραζιλία ισοφάρισε (12-12), ο πρώην ερυθρόλευκος Φελίπε Φοντέλες (είχε 7/19 επιθέσεις, 2 άσους και 6 μπλοκ!) με δύο μπλοκ στον Ενγκαπέ έκανε το 14-12 κι ο άσος τους Λούκας έδωσε τη νίκη στους Βραζιλιάνους
Τα σετ: 25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12
Βραζιλία (Νταλ Ζότο): Μπρουνίνιο 2, Ίσακ 5, Γουάλας 20, Λίπε 15, Ντούγκλας 14, Λούκας 12, Τάλες –λ / Έντερ, Λοχ 1, Γουίλιαμ, Σόουζα 2, Εβάντρο 3.
Γαλλία (Τιλί): Μπουαγιέ 11, Τιλί 4, Ενγκαπέ 22, Λε Γκοφ 8, Σινενιέζ 6, Τονιουτί, Γκρεμπενικόφ-λ / Πατρί 5, Λινέλ, Μπριζάρ 8, Ροσάρ 9.