Παγκόσμιο ρεκόρ ο Λε Κλος (αποτελέσματα 3ης μέρας)

Με τον Τσαντ Λε Κλος να κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. πεταλούδα και την Κατίνκα Χόσου να τερματίζει τελευταία στα 800μ. ελεύθερο, ολοκληρώθηκε και τη τρίτη μέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος 25αρας πισίνας που διεξάγεται στο Γουίντσορ του Καναδά.

Οι τελικοί

200μ. πρόσθιο ανδρών
Ο Μάρκο Κοχ επιβεβαίωσε την κυριαρχία και μάλιστα σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων, κάνοντας το εξαιρετικό 2:01:21 (φέτος έχει 2:00.44 που είναι το παγκόσμιο ρεκόρ). Ο Γερμανός πήρε το ρεκόρ από τον Ντάνιελ Γκιούρτα (2:01.35 από το 2012) και μαζί τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή που είχε κερδίσει στη Ντόχα το 2014 κάνοντας 2:01.49. Τον Κοχ ακολούθησαν στη δεύτερη θέση ο Άντριου Γουίλις (Βρετανία) και στην τρίτη θέση ο Μιχαΐλ Ντορινόφ (Ρωσία) με 2:03.09.

100μ. ελεύθερο γυναικών
Το μεγάλο αστέρι των Καναδών, Πένι Ολέξιακ έκανε ότι μπορούσε για να πάρει το χρυσό, αλλά τελικά αυτό δεν ήταν αρκετό. Με 52.01 έκανε εκ νέου ρεκόρ Κανάδα (52.19 το προηγούμενο από τα ημιτελικά), όμως έμεινε το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό κατέληξε στην Μπρίτανι Έλμσλι που τερμάτισε συντρίβονας το ατομικό ρεκόρ της ρεκόρ 52.19 κάνοντς 51.81 (2η καλύτερη επίδοση στον κόσμο, πίσω από το 51.58 της Ότεσεν), αφήνοντας δεύτερη την Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (Ολλανδία) με 51.92. Η Φεντερίκα Πελεγκρίνι έμεινε στην πέμπτη θέση με 52.43 ενώ η Ρικάκο Ίκεε ήταν τέταρτη με 52.12 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ που ήν 52.16.

200μ. ύπτιο γυναικών
Το τέταρτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση κατέκτησε η Κατίνκα Χόσου στα 200μ. ύπτιο επικρατώντας εύκολα με 2:00.79. Διατήρησε έτσι τον τίτλο της που είχε κερδίσει και το 2014 στη Ντόχα κάνοντας τότε παγκόσμιο ρεκόρ με 1:59.23. Την Ουγγαρέζα ακολούθησε η Νταρίνα Ζεβίνα (Ουκρανία) κάνοντας 2:02.24 (δεν μπόρεσε να επαναλάβει το 1:59.36 που έχει φέτος) ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αυστραλέζα Έμιλι Σίμπομ με 2:02.65.

200μ. πεταλούδα ανδρών
Η κούρσα της ημέρας έγινε από τον Τσαντ Λε Κλος ο οποίος έκανε στα 100μ. πεταλούδα το εκπληκτικό 48.08 συντρίβοντας το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν 48.44 από το προηγούμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα, το 2014 στη Ντόχα. Ο Νοτιοαφικανός πήρε από το την αρχή το προβάδισμα και με εκπληκτικό δεύτερο 50αρι (25.49) συνέτριψε το παγκόσμιο ρεκόρ και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με σχεδόν ένα δευτερόλεπτο διαφορά από τον δεύτερο Τομ Σιλντς (ΗΠΑ) που πήρε το αργυρό μετάλλιο κάνοντας 49.04. Το χάλκινο κατέληξε στον Ντέιβιντ Μόργκαν (Αυστραλία) που έκανε 49.31, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ Ωκεανίας.

800μ. ελεύθερο γυναικών
Το πρώτο αγώνισμα που η Κατίνκα Χόσου δεν ανέβηκε στο πόντιουμ των νικητών. Η Ουγγαρέζα… πάτωσε στα 800μ. ελεύθερο, τερματίζοντας στην 8η θέση με 8:36.76. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Αμερικανίδα Λία Σμιθ που έκανε 8:10.17, την ακολούθησε η συμπατριώτισά της, Άσλι Τουίτσελ κάνοντας ατομικό ρεκόρ 8:11.95 (8:16.08 το προηγούμενο) και το χάλκινο μετάλλιο το πήρε η Αυστραλέζα Κία Μέλβερτον επίσης κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 8:16.51, (8:18.21 το προηγούμενο).

Μεικτή 40Χ50μ. μεικτή
Οι ΗΠΑ κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο απειλώντας το παγκόσμιο ρεκόρ (1:37.17) που είχαν κάνει το 2013 στη Γλασκόβη. Οι Σιλντς (ύπτιο), Κινγκ (πεταλούδα),Γουόρελ (πρόσθιο) και Τσάντγουικ (ελεύθερο) κολύμπησαν σε 1:37.22 κάνοντας ρεκόρ αγώνων. Στη δεύτερη θέση οι Βραζιλιάνοι, Μεντέιρος, Λίμα, Σάντος και Ολιβέιρα με 1:37.74 και στην τρίτη η Ιαπωνία με τους Κόγκα, Γιαμανάκα, Ίκεε και Ούτσι να κάνουν 1:38.45.