Παγκόσμιο συλλόγων: Ανατροπή και πρόκριση για Λούμπε

Έδειξε χαρακτήρα η Λούμπε, η οποία αν και έπαιζε σε εχθρικό έδαφος (Κρακοβία) νίκησε με 3-0 μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι την Σκρα Μπελχάτοφ με όλα τα σετ να κρίνονται στον πόντο, αλλά το καθοριστικό να είναι το πρώτο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Εκεί οι Πολωνοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή (3-0, 10-7, 17-15) με την Λούμπε να ισοφαρίζει 17-17, αλλά η Σκρα ξέφυγε και πάλι με 19-17 και έφτασε στο 23-21 όπου έπαθε μπλακ άουτ.
Ο Βλάζλι έχασε το σερβίς (23-22), ο Κρίστενσον με απίστευτο μπλοκ στον Μπέντροζ ισοφάρισε, με άσο του Τέιλορ στον Μπέντροζ έγινε το 23-24 και στην επόμενη φάση από την κακή υποδοχή του Πιεχόσκι (γιος του προέδου της Σκρα) ο Βλάζλι έκανε πλασέ με δάκτυλα έξω!
Οι Πολωνοί έκαναν ώρα για να συνέλθουν, η Λούμπε προηγήθηκε 17-21 στο β’ σετ, αλλά ο Βλάζλι μείωσε σε 22-23 και 23-24 με τον Σοκόλοφ να τελειώνει το σετ με επίθεση στη μικρή διαγώνιο.
Με το σκορ στο 0-2 και την Λούμπε να προηγείται με 14-19 και 17-21 στο γ’ σετ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, αλλά οι Πολωνοί με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ μείωσαν στον πόντο (20-21) και ισοφάρισαν 21-21 με άουτ του Σοκόλοφ και 22-22 με επίθεση του Λίσινατς, όμως ο κορυφαίος παίκτης της Σκρα στο τουρνουά αποδείχθηκε και μοιραίος. Με δική του επίθεση το σκορ έγινε 22-22, ωστόσο πανηγύρισε βρίζοντας τον Κόβαρ κι ο Σλοβάκος ρέφερι Γιουράι Μόκρι σωστά του έδειξε την κόκκινη κάρτα (22-23). Με τρομερή επίθεση ο ίδιος ισοφάρισε ξανά, αλλά έχασε το σερβίς (23-24) κι ήρθε η φάση του αγώνα.
Ο Πέντσεφ έκανε την επίθεση με τη μπάλα να σπάει στο μπλοκ, ο Χουαντορένα έγινε ένα με το τάραφλεξ και «σήκωσε» τη μπάλα έξω από τα 9 μέτρα με τον Κρίστενσον με μανσέτα και χωρίς να βλέπει να κάνει πάσα στον Κόβαρ στην απέναντι γωνία κι ο τελευταίος πήρε το μπλοκ άουτ για το τελικό 23-25 (δείτε ΕΔΩ από το 1:39:30 το συναρπαστικό φινάλε του αγώνα)
Έτσι η Λούμπε θα αντιμετωπίσει αύριο την Ζενίτ στον τελικό (21:30), ενώ η Σκρά θα διεκδικήσει την 3η θέση κόντρα στην Σάντα Κρουζέιρο (18:30).
Τα σετ: 23-25, 23-25, 23-25
Σκρα (Πιάτσα) Βλάζλι 12, Μπέντροζ 11, Λίσινατς 10, Κλος 8, Εμπαντιπούρ 3, Λόμαζ, Πιεχόσκι –λ / Πέντσεφ 2, Ρόματς 1, Γιάνουζ, Τσαρνόφσκι
Λούμπε (Μεντέι) Σοκόλοφ 14, Καντελλάρο 8, Τσέστερ 8, Χουαντορένα 7, Κόβαρ 6, Κρίστενσον 5, Γκρεμπενικόφ-λ / Σάντερ