ΑμεΑ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ!

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ και αυτή την φορά το κέρδισε ο Παραολυμπιονίκης Μανώλης Σταφανουδάκης στον ακοντισμό F54, που επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου μετά το 2017.

Το 5ο του μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και το 3ο χρυσό κέρδισε πριν από λίγο ο Μανώλης Σταφανουδάκης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Παρισιού. Ο Έλληνας ακοντιστής ξεκίνησε τον αγώνα του με βολή στα 25.46μ και είχε μεγαλύτερη επίδοση στα 29.17μ. Συγκεκριμένα η σειρά των προσπαθειών του ήταν: 25.46μ – 28.61μ – 28.62μ – 28.80μ – 28.70μ – 29.17μ. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Λάντισλαβ Κούκραν (Σλοβακία), ο οποίος προσπάθησε να ρίξει πιο μακριά το ακόντιό του αλλά ο Στεφανουδάκης τον ξεπέρασε και τελικά σημείωσε 28.94. Το χάλκινο κέρδισε ο Αμπισέκ Καμολί (Ινδία) με 24.16μ. Ο Στεφανουδάκης με την σημερινή του νίκη εξασφάλισε ακόμα μία Παραολυμπιακή πρόκριση στην Ελλάδα και πλέον αριθμούν σε 5.